Açık Pzt - Cuma 10:00-18:00
info@mediapetra.com İletişim 0549 486 56 04
Açık Pzt - Cuma 10:00-18:00
info@mediapetra.com İletişim 0549 486 56 04

Dijital Pazarlama Stratejisi Nedir?

Dijital pazarlama stratejisi, işletmenizin arama ve sosyal medya gibi çevrimiçi kanallar aracılığıyla pazarlama hedeflerine nasıl ulaşacağını özetleyen bir plandır. Çoğu strateji planı, hangi çevrimiçi kanalları ve dijital pazarlama taktiklerini kullanacağınızı ve ayrıca bu kanallara ve taktiklere ne kadar yatırım yapacağınızı özetleyecektir.

Dijital pazarlama stratejilerine bazı örnekler nelerdir?

Dijital pazarlama stratejilerine örnek olarak, etkileyici kişilerle ortaklıklar içeren bir sosyal medya kampanyası, potansiyel müşterileri yönlendirmek için çevrimiçi kılavuzları kullanan bir içerik pazarlama stratejisi veya sosyal medya ve e-posta kullanarak müşteri sadakati oluşturan bir büyüme pazarlama stratejisi sayılabilir.

dijital pazarlama stratejisi

Neden bir dijital pazarlama stratejisine ihtiyacınız var?

Dijital pazarlama stratejisi oluşturmak çok önemlidir. MediaPetra gibi deneyimli bir tam hizmet dijital pazarlama ajansıyla çalışıyorsanız, ilk yapılması gerekenlerden birinin şirketiniz için akıllı ve rekabetçi bir strateji oluşturmak olduğuna güvenebilirsiniz.

İnternet pazarlama stratejileri olmadan, işletmenizin hedeflerine ulaşmak için bir haritası olmaz. Neyi başarmak istediğini biliyorsun ama nasıl yapacağını bilmiyorsun. Bu genellikle herhangi bir sonuç elde edemeyen bir dijital pazarlama kampanyasının başlatılmasına yol açar.

Dijital pazarlamaya yatırım yapmak istiyorsanız, bir dijital pazarlama planına yatırım yapmanız gerekir.

Dijital pazarlama stratejisi nasıl oluşturulur?
Şu sekiz adımı izleyin:

 1. Markanızı tanımlayın: Markanızı ve çevrimiçi kampanyalarınızda nasıl sonuçlanacağını tanımlamak için marka yönergelerinizi ana hatlarıyla belirtin veya kullanın. Benzersiz satış noktalarınızı (USP’ler) , markanızın sesini ve katma değerinizi düşünün
 2. Hedef Kitlenizi Oluşturun: Özel alıcı kişilikleriyle işletmenizin kime ulaşmak istediğini belirleyin. Kullanıcı demografisinin yanı sıra insanları şirketinizi, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi seçmeye iten motivasyonları da düşünün.
 3. SMART hedeflerinizi oluşturun: Stratejinize rehberlik etmesi için spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir, gerçekçi ve zamanlı hedefler (SMART hedefleri olarak da bilinir) kullanın. Kuruluşunuzun kısa ve uzun vadeli büyüme hedeflerini düşünün.
 4. Dijital pazarlama stratejilerinizi seçin: İşletmeniz için en iyi stratejileri seçin. Modaya uygun stratejilere karşı işiniz ve sektörünüz için en fazla değeri sunan tekniklere odaklanın.
 5. Dijital pazarlama bütçenizi belirleyin: İşletmeniz için gerçekçi bir bütçe oluşturmak için dijital pazarlama fiyatlandırmasını araştırın . Referans olarak, çoğu işletme çevrimiçi pazarlamaya ayda 20.000 ila 100.000 Türk Lirası harcıyor.
 6. Stratejiniz için beyin fırtınası yapın: Stratejinizi planlayarak stratejinizi başarıya yönlendirin. Reklam yapıyorsanız, reklam harcamanızı belirleyin . İçerik yayınlıyorsanız, içerik takviminizi oluşturun .
 7. Kampanyalarınızı başlatın: Planlamanızın ardından, kampanyalarınızı kanallar arasında başlatın. Tüm kanallarınızın uygun izleme bilgilerini içerdiğinden emin olun. Örneğin web siteniz, Google Analytics izleme kodunuzu içermelidir .
 8. Sonuçlarınızı takip edin: Performanslarını izleyerek stratejilerinizin performansını izleyin ve ölçün. Stratejilerinizi ve yatırım getirilerini (YG) takip etmek için Google Analytics , Google Arama Konsolu ve Google Ads gibi araçları kullanın .

Bu sekiz adımla şirketiniz ilk çevrimiçi pazarlama stratejinizi başlatabilir. Çevrimiçi pazarlama stratejinizi oluşturmak için yardıma ihtiyacınız varsa (veya en iyisini oluşturmak istiyorsanız), MediaPetra gibi çevrimiçi pazarlama hizmetlerini düşünün .

İşletmeniz için 7 dijital pazarlama stratejisi

Şimdi, bugün şirketler için yedi güçlü dijital pazarlama stratejisine bakalım :

Dijital Pazarlama Stratejileri

 1. SEO
 2. Google Ads
 3. İçerik pazarlama
 4. Eposta pazarlama
 5. Sosyal medya pazarlamacılığı
 6. Ses SEO’su
 7. Video Pazarlama

1. Arama motoru optimizasyonu (SEO)

Arama motoru optimizasyonu (SEO) , günümüzün en etkili dijital pazarlama girişimlerinden biridir.

SEO Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

SEO nedir?

SEO, işletmenizle ilgili anahtar kelimeler ve kelime öbekleri için arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer alacak şekilde web sitenizi iyileştirme sürecidir. Ne kadar çok anahtar kelime için sıralanırsanız ve o kadar üst sıralarda yer alırsanız, daha fazla insan web sitenizi ve işletmenizi görecek ve aşina olacaktır.

SEO’nun hedefi nedir?

SEO, hedef kitlenizin üyelerinden web sitenize daha fazla trafik yönlendirmeyi amaçlar . Bunlar, sunduğunuz ürün ve hizmetleri aktif olarak arayan tüketiciler ile dönüşüm hunisinin en üstünde yer alan daha fazla içerik arayan kullanıcılardır .

Örneğin, bir peyzaj mimarıysanız, “konut peyzaj tasarımı” ve “yaygın çim otları” anahtar kelimesi için arama sonuçlarındaki sıralamanızı artırmak için SEO’yu kullanabilirsiniz. Bu anahtar kelimelerin biri işlem diğeri bilgi amaçlı olmak üzere farklı amaçları olsa da, hedef kitlenizi hedeflerler.

Bu hedefleme nedeniyle, önemli kullanıcılardan web sitenize gelen trafiği teşvik edersiniz.

SEO’yu neden dijital pazarlama stratejisi olarak kullanmalısınız?

Dijital pazarlama stratejileri söz konusu olduğunda, SEO’ya bir gereklilik olarak bakın. Satın alma huninizin neresinde olurlarsa olsunlar, hedef kitlenizin her bir üyesini yakalar. Bunun nedeni, hemen hemen her kullanıcının yeni bir ürün veya hizmet arayışına bir arama motoruyla başlamasıdır.

Örneğin, tüketicilerin yüzde 80’inin ürün araştırmalarını çevrimiçi yaptığını biliyor muydunuz ? Veya bir şey aradıktan sonra , kullanıcıların yarısından fazlası yeni bir şirket veya ürün keşfediyor . SEO ile çevrimiçi pazarlama stratejilerinizden biri olarak, bu sizin işiniz olabilir.

Bir İnternet pazarlama stratejisi olarak SEO’nun yararlılığını vurgulamak için aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

 • Arama yapanların yüzde 10’undan azı, arama sonuçlarının ikinci sayfasına ilerliyor

Çoğu zaman, bir kullanıcı Google’da bir arama yaptığında, sonuçların ilk sayfasını geçmez. Niye ya? Genellikle aradıklarını bulurlar; bu, işletmenizin arama sonuçlarının ilk sayfasında bir yer kazanmasının kritik önem taşıdığı anlamına gelir.

 • Arama yapanların yüzde 30’undan fazlası ilk sonuca tıklıyor

Pek çok kullanıcı yanıtlarını arama sonuçlarının ilk listesinde bulurken, sonuçların ikinci sayfasında sıralanamayacağınız açıktır. İnsanların aradığı şeye sahip olsanız bile, onların görüşlerinden gizlisiniz – gözden uzak, akıldan çıkmış durumdasınız.

Bu nedenle etkili bir SEO stratejisinin yanı sıra dijital pazarlama ajansı da çok önemlidir. Çevrimiçi pazarlama stratejinizin bir parçası olarak performans odaklı SEO hizmetlerimizle daha fazla potansiyel müşteri çekebilir ve daha fazla gelir elde edebilirsiniz.

Dijital pazarlama stratejinize SEO eklemek ister misiniz?

info@mediapetra.com veya +905494865604 ile iletişime geçin.

2. Tıklama başına ödeme (PPC) reklamcılığı Google Adwords

Bir başka güçlü ve uygun maliyetli çevrimiçi pazarlama stratejisi, tıklama başına ödeme (PPC) reklamcılığıdır .

PPC nedir? Google Adwords

PPC, açık artırmaya dayalı bir sisteme dayanan ücretli bir reklam biçimidir.

PPC ile, reklamlarınızın gösterilmesini istediğiniz anahtar kelimeler için teklif verirsiniz; reklamınız, bir kullanıcının araması anahtar kelimenizi içerdiğinde tetiklenir. Bu reklamlar daha sonra arama sonuçlarının en üstünde, organik listelerin üzerinde görünür. Bir kullanıcı reklamınızı tıklamaya karar verirse, o tıklama için ödeme yaparsınız.

Örneğin, çocuklar için kışlık botlar satıyorsanız, bir kullanıcı “çocuk kışlık botları” araması yaptığında arama sonuçlarında reklam vermek için teklif verebilirsiniz. Bu anahtar kelime daha işlemseldir; bu, bir PPC kampanyası için istediğiniz şeydir – ücretli reklamcılıktır, bu nedenle hızlı bir yatırım getirisi (ROI) istersiniz .

PPC’nin hedefi nedir?

PPC, arama yapanlara işlem sorgularıyla ulaşmayı amaçlar; bu, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satın almaya hazır oldukları anlamına gelir. Reklamınızı tıkladıklarında, açılış sayfanıza gelirler ve bir ürün satın alarak, bir e-posta bültenine kaydolarak veya başka bir işlem yaparak dönüştürmek için bir harekete geçirici mesaj (CTA) görürler .

Neden PPC’yi dijital pazarlama stratejisi olarak kullanmalısınız?

PPC, en uygun maliyetli ücretli reklamcılık yöntemlerinden biridir.

Dijital pazarlamaya yeni başlayan veya hızlı bir destek arayan birçok işletme için PPC, kullanışlı bir çevrimiçi pazarlama stratejisidir. Web sitenizi arama sonuçlarının en üstüne taşır; bu, şirketinizin organik arama sonucu sıralamasının birkaç sayfa geride olması durumunda yardımcı olabilir.

Dijital pazarlama kampanya stratejinize başka neden PPC eklemelisiniz? Şu gerçekleri göz önünde bulundurun:

 • İşletmeler, Google Ads’de harcadıkları her 1 Türk Lirası için 8 Türk Lirası kazanır

Google , saniyede 60.000’den fazla veya yılda iki trilyondan fazla arama gerçekleştirerek, PPC kampanyaları için başvurulan bir platformdur. Bu nedenle birçok şirket, PPC bütçelerini etkileyici bir yatırım getirisi sunan Google Ads’e yatırıyor.

 • Reklamlara tıklayan kullanıcıların bir ürünü satın alma olasılığı yüzde 50 daha fazla

PPC reklamları, işlem amaçlı anahtar kelimeleri hedeflediğinden, birçok kullanıcının bir ürün veya hizmet satın alması şaşırtıcı değildir. Bununla birlikte, PPC’nin kapsamlı bir İnternet pazarlama stratejisi için neden kritik bir bileşen olduğunu gösteren bir gerçektir.

Şirketinizin arama sonuçlarında yerleşik bir varlığı olsa bile – örneğin birkaç yüksek değerli anahtar kelime için birinci sayfada yer alıyorsanız – PPC, dönüşümlerinizi daha da optimize edebilir. Bu nedenle PPC ve SEO, dijital pazarlama hedeflerinize ulaşmak için sıklıkla birlikte çalışır .

3. İçerik pazarlaması

İçerik pazarlaması , bugün şirketler için başka bir çevrimiçi pazarlama stratejisidir.

İçerik pazarlaması nedir?

İçerik pazarlamasında işletmeniz, içerik aracılığıyla tüketicilere ulaşmaya, onlarla etkileşim kurmaya ve onlarla bağlantı kurmaya odaklanır. Videolar , blog yazıları, infografikler ve daha fazlasını içerebilen bu içerik, kullanıcılara değerler sağlar. Bununla birlikte, satış odaklı bir kopya değildir – bilgilendiricidir.

Örneğin, kayak ve snowboard malzemeleri satan bir işletmeniz varsa, yeni başlayanların ilk gezileri için neye ihtiyacı olduğu hakkında bir makale yazabilirsiniz. Ayrıca bir snowboarda nasıl bakılacağı ve hangi aksesuarların kayak performansını artırmaya yardımcı olabileceği hakkında makaleler yazabilirsiniz.

Bu ayrı içerik parçalarıyla belirli anahtar kelimeleri hedeflersiniz.

Örneğin, snowboard bakımıyla ilgili makaleniz, “snowboard bakımı nasıl yapılır” veya “snowboard nasıl cilalanır” anahtar kelimesini hedefleyebilir. 

İçerik pazarlamasının amacı nedir?

Bir dijital medya stratejisi olarak içerik pazarlamasının genel amacı, hedef kitlenize değerli bilgiler sağlamak, trafiği artırmak ve dönüşümler oluşturmaktır. Teknik açıdan içerik pazarlaması, arama sonuçlarında görünürlüğünüzü artırmak için içeriğinizi arama motorları için optimize etmeye de odaklanır.

İçerik pazarlamasını neden dijital pazarlama stratejisi olarak kullanmalısınız?

Satın alma hunisi boyunca hedef kitlelerle bağlantı kurma yeteneğinin yanı sıra çift ​​web sitesi dönüşüm oranlarıyla içerik pazarlaması, kullanılması akıllı bir dijital pazarlama stratejisidir. En iyi yanı, geleneksel pazarlama çabalarından yüzde 62 daha az maliyetli olmasıdır .

Dijital pazarlama kampanya stratejinizde içerik pazarlamasını kullanmak için birkaç neden daha?

 • Geleneksel pazarlamaya göre yüzde 54 daha fazla potansiyel müşteri üretiyor

İçerik pazarlaması, etkileyici bir yatırım getirisi sağlayan uzun vadeli ve devam eden bir stratejidir . Bu yatırım getirisi, işletmeniz için yeni potansiyel müşteriler ve müşteriler ile dönüşüm oranlarınızdaki artışları içerir. İçerik pazarlaması, satın alma dönüşüm huninizin her aşamasını hedefleyerek bu sonuçları sağlar .

 • Kullanıcıların yüzde 60’ından fazlası içerik üreten şirketleri tercih ediyor

Günümüzün çevrimiçi pazarında, kullanıcıların çok fazla gücü var. Tanıtım amaçlı veya bilgi amaçlı olsun, şirketinizin mesajlarını okumayı veya görmezden gelmeyi seçebilirler. Ancak birçoğu, şirketlerin bilgilendirici içeriğine iyi yanıt veriyor, bu yüzden içerik pazarlaması artık çok önemli.

İçerik pazarlamasını dijital pazarlama stratejilerinizden biri olarak kullanmak ister misiniz?

Tam hizmet veren dijital pazarlama ajansımızla ortak olun ve gelirinizi artırın. Ekibimizle sohbet edin ve çevrimiçi olarak bizimle iletişime geçerek kişiselleştirilmiş stratejinizi oluşturmaya başlayın !

4. E-posta pazarlaması

E-posta pazarlaması , mevcut en uygun maliyetli çevrimiçi pazarlama stratejilerinden biridir.

E-posta pazarlaması nedir?

E-posta pazarlaması, mevcut müşterileri elde tutmanın yanı sıra yenilerini kazanmaya odaklanır. Marka bilinirliği oluşturmak, şirketinizi akılda tutmak ve tekrar satın almaları teşvik etmek için mükemmel bir tekniktir.

E-posta pazarlamasının temel bir parçası, hedef kitlenizi büyütmenin yanı sıra kampanyalarınızı geliştirmek ve hassaslaştırmaktır. İçerik pazarlaması gibi, e-posta pazarlaması da kullanıcılara değerli bilgiler sağlamaya odaklanır – aksi takdirde insanlar abone olmazlardı.

Buradaki fikir şu ki, bu kullanıcılar hizmetlerinize veya ürünlerinize şu anda ihtiyaç duymayabilirken, satın alma zamanı geldiğinde markanızı hatırlayacaklardır. Bu marka bilinirliği, onları satın almaya hazır olduklarında şirketinizi seçmeye teşvik eder.

Örneğin, bir HVAC pazarlama stratejisi, bir ısıtma ve soğutma sisteminin bakımı, enerji faturalarının düşürülmesi ve daha fazlası için ipuçlarını paylaşarak ev sahipleri ve işletmelerle bir ilişki kurmak için e-postayı kullanabilir. Buna karşılık, bir tıbbi ekipman pazarlama stratejisi, tasarım ilerlemelerini, endüstri konferanslarını ve ürünler için toptan indirimleri vurgulamak için e-postayı kullanabilir.

Bu aboneler bakım, acil durum veya kurulum gibi bir hizmete ihtiyaç duyduklarında, bu HVAC işini seçme şansları daha yüksektir çünkü şirket kendilerini bilgili ve güvenilir olarak kanıtlamıştır.

Bu stratejinin faydalarından biri de hedef kitlenizi bölümlere ayırabilmeniz ve e-posta kampanyalarınızı kişiselleştirebilmenizdir. Örneğin, belirli bir ürünü satın alan veya belirli bir web sayfasını ziyaret eden kullanıcılar için bir kampanya oluşturabilirsiniz.

E-posta pazarlamanın hedefi nedir?

Bir dijital pazarlama girişimi olarak e-posta pazarlamasının temel amacı, potansiyel müşteriler için akılda kalmak ve mevcut müşterilere, ilgili sektör haberleri gibi faydalı bilgiler ve ürün kuponları gibi kişiselleştirilmiş içerik sağlayarak geri gelmelerini sağlamaktır.

Neden bir dijital pazarlama stratejisi olarak e-posta pazarlamasını kullanmalısınız?

E-posta pazarlaması söz konusu olduğunda, tonlarca avantaj sunar. Bu nedenle , üretim operasyonlarından perakende mağazalarına ve teknoloji işletmelerine kadar şirketlerin yüzde 80’inden fazlası e-posta pazarlamasını kullanıyor.

Dijital bir strateji olarak e-posta pazarlamasının en büyük avantajlarından bazıları şunlardır:

 • Yatırım yapılan her 1$ için ortalama 44$’lık bir yatırım getirisi sunar

Ortalama yüzde 4400 yatırım getirisi ile e-posta pazarlaması eşsiz bir getiri sunar. Etkileyici getirisi, bu İnternet pazarlama stratejisinin gelirinizi, marka bilinirliğinizi veya müşteriyi elde tutma oranlarınızı artırma potansiyelini vurgular.

Ayrıca, kullanıcıların e-postaları sevdiğini gösterir. Örneğin, haftalık promosyon e-postaları gibi yüzde 60’tan fazlası .

 • Diğer olası satış yaratma yöntemlerinden yüzde 50 daha fazla satış yaratır

Daha fazla gelir elde etmenin yanı sıra daha fazla potansiyel müşteri elde etmek isteyen işletmeler için e-posta pazarlaması, bir çevrimiçi pazarlama stratejisidir. Kitle segmentasyonu, e-posta tasarımı ve kişiselleştirme gibi ek adımlar da e-posta pazarlamasının sonuçlarını en üst düzeye çıkarabilir.

Örneğin, akıllı segmentasyon, gelirlerinizi yüzde 760’a kadar artırabilir .

5. Sosyal medya pazarlaması

Büyüyen işletmeler için bir başka İnternet pazarlama stratejisi, sosyal medya pazarlamasıdır .

Sosyal medya pazarlaması nedir?

Sosyal medya pazarlaması, marka bilinirliği oluşturmaya ve dönüşümleri artırmaya odaklanır. Bir sosyal medya pazarlama kampanyası, hedef kitlenize ve platform tercihlerine bağlı olarak bir veya birkaç sosyal medya platformunu içerebilir.

Bu İnternet pazarlama stratejisi için en popüler platformlardan birkaçı şunları içerir:

 • Facebook
 • Twitter
 • Instagram
 • Pinterest
 • LinkedIn

Şirketinizi sosyal medyada pazarlamanın yanı sıra, bu strateji genellikle reklamcılığa da odaklanır.

Sosyal medya pazarlamasının amacı nedir?

Sosyal medya pazarlamasının temel amacı, marka bilinirliğini ve dönüşümleri artırmanın yanı sıra şirketinizin itibarını oluşturmak ve sürdürmektir. Bu nedenle sosyal medya pazarlaması, bilgilendirici ve tanıtım içeriği oluşturmaya ve ayrıca çeşitli platformlardaki kullanıcılarla etkileşim kurmaya odaklanır.

Neden sosyal medya pazarlamasını dijital pazarlama stratejisi olarak kullanmalısınız?

Sosyal medyayı pazarlama stratejisi olarak kullanan şirketlerin yüzde 30’undan azı ile, buna yatırım yapan işletmeler için muazzam bir fırsat var. Daha da iyisi, bir kullanıcının İnternet zamanının yüzde 25’inden fazlası sosyal medyada harcanıyor – bu, bağlantı için mükemmel bir çıkış olduğu anlamına geliyor.

Sosyal medya pazarlamasını kullanmanın diğer birkaç nedeni şunlardır:

 • Tüketicilerin yüzde 65’inden fazlası sosyal medyayı müşteri hizmetleri için kullanıyor

Kullanıcılar, arkadaşları ve aileleriyle içerik paylaşmaktan daha fazlası için sosyal medyaya güveniyor. Ayrıca, olumlu bir alışveriş deneyimini vurgulayarak veya bir şirketin yardımını isteyerek, şirketlerle bağlantı kurmak için de kullanırlar.

Sosyal medyada aktif değilseniz, işletmenizle iletişim kurmak için kullanıcılara sınırlı seçenekler bırakırsınız. Müşterilerinizi rahatsız etmek, gelirleriniz üzerinde doğrudan etkisi olan düşük müşteri elde tutma oranlarına yol açabilir. Bu nedenle sosyal medyada aktif olmak çok önemlidir.

 • Alışveriş yapanların yüzde 70’inden fazlası satın alma kararları verirken sosyal medyayı kullanıyor

Sektörünüz ne olursa olsun, ağızdan ağza tavsiyeler güçlüdür ve şimdi sosyal medya dijital ağızdan ağıza tavsiyeler için bir çıkış noktası olarak hizmet vermektedir. Sosyal medyada aktif değilseniz, işletmenizi bu konuşmaların dışında tutarsınız.

Bu, şirketinize bakan tüketicilere yol açabilir. Örneğin, Facebook’ta etkin olmayan bir sayfanız varsa, bu, kullanıcılara düşük güven sinyali olarak hizmet edebilir – özellikle de geçmiş müşterilerden sıfır yorumunuz veya yıldızdan daha az yorumunuz varsa. Sosyal medya pazarlaması ile bunu değiştirebilirsiniz.

Dijital pazarlama stratejilerinizden biri olarak sosyal medya pazarlamasını kullanmaya hazır mısınız ?

6. Sesli arama optimizasyonu

Sesli arama optimizasyonu, şirketlerin benimsemesi için en yeni İnternet pazarlama stratejilerinden biridir.

Sesli arama optimizasyonu nedir?

Sesli arama optimizasyonu ile, şirket için mevcut ve yeni web sitesi içeriğini optimize sesli aramaya uyarlamaktır. Amaç, web sitenizde öne çıkan snippet’i tetiklemek veya Google arama sonuçlarında tepe noktayı elde etmektir.

Siri’den Amazon Echo’ya kadar çeşitli sesli yardımcılar, sesli aramalara yanıt vermek için öne çıkan snippet’i kullanır. Yani, bir kullanıcı “kokmuş bir bulaşık makinesini nasıl temizlerim?” diye sorarsa. Amazon Echo veya Siri, aşağıda görebileceğiniz öne çıkan snippet ile yanıt verir.

arama sorguları Metne göre, ses kullanırken farklılık, sesli arama optimizasyonu önemlidir. Yerel bir işletmeyseniz bu strateji daha da önemlidir, çünkü birçok kullanıcı yakınlarında bir restoran, salon veya hırdavatçı bulmak için mobil cihazlarına ve sesli aramalarına güvenir.

Sesli arama optimizasyonunun hedefi nedir?

Sesli arama optimizasyonunun amacı, hedef kitleniz ve işletmenizle alakalı anahtar kelimeler için öne çıkan snippet’i kazanmaktır. Şirketiniz sıfır konumuna göre sıralayarak tüketicilere yönelik çevrimiçi görünürlüğünü artırır ve bu da mağaza ziyaretlerine, ürün satın almalarına ve daha fazlasına yol açabilir.

Neden bir dijital pazarlama stratejisi olarak sesli arama optimizasyonu kullanmalısınız?

Akıllı telefonlar ve sesle etkinleştirilen hoparlörler satın alan daha fazla kişiyle birlikte, sesli arama yeni ve popüler bir arama yöntemi haline geliyor. Sonuç olarak, şirketlerin benimsemesi gereken en yeni dijital pazarlama stratejilerinden biridir.

Sesli arama optimizasyonuna yatırım yapmak için birkaç ek motivasyon şunları içerir:

 • Yetişkinlerin neredeyse yüzde 50’si her gün sesli arama kullanıyor

Önümüzdeki birkaç yıl içinde analistler bu oranın daha da artmasını bekliyorlar. Buna karşılık, sesli arama optimizasyonunu erken benimseyenler en çok fayda sağlayacak – web siteleri zaten öne çıkan snippet’ler için sıralanacak ve hedef pazarınızdaki tüketicilerden gelen trafiğin artmasına neden olacak.

 • Sesle etkinleştirilen hoparlör sahiplerinin yarısından fazlası promosyon amaçlı marka içeriği istiyor

E-posta gibi, tüketiciler de markalardan promosyon içeriği istiyor. Satışlarınız ve yeni ürünleriniz hakkında bilgi edinmek istiyorlar, bu nedenle bugün sesli arama optimizasyonuna yatırım yapmak, daha sonra sesle etkinleştirilen hoparlörler şirketlere bu promosyon seçeneklerini sunduğunda markanıza fayda sağlayabilir.

Sesli arama optimizasyonunun işletmeniz için ideal bir strateji olduğunu mu düşünüyorsunuz?

7. Video pazarlama

Video pazarlama nedir?

Video pazarlama yoluyla şirketiniz erişimini artırır, gelirini artırır ve operasyonlarını genişletir. İçerik pazarlaması ve e-posta pazarlaması gibi, işletmeniz de hedef kitlesi için bilgilendirici ve değerli videolar oluşturmaya odaklanır.

Video pazarlaması için birkaç video türü şunları içerir:

 • Öğretici
 • Duyuru
 • Kamera ARKASI
 • Etkinlik
 • Ve dahası

Hangi tür videolar oluşturursanız oluşturun, hedef kitleniz arasında marka bilinirliği oluşturmaya çalışıyorsunuz. Sosyal medya, e-posta ve içerik pazarlaması gibi bu marka bilinirliği de daha sonra değerli dönüşümlere yol açabilir.

Bu nedenle video pazarlama, dönüşümleri yüzde 85’ten fazla artırabilir .

Video pazarlamanın amacı nedir?

Video pazarlama, marka bilinirliğini, dönüşüm oranlarını ve şirket gelirini artırmaya odaklanır. Kullanıcılar için değerli, yüksek kaliteli içerik oluşturarak bu hedeflere ulaşır. Bu strateji, sesli arama optimizasyonu gibi mevcut kullanıcı davranışlarına da hitap etmektedir.

Örneğin, yetişkinler günde beş saate kadar video izleyerek geçiriyor . Bir kullanıcı bir video izledikten sonra, ister ürün duyurusu, ister ayrıntılı nasıl yapılır, ister sahne arkası videosu olsun , marka bilinirliği neredeyse yüzde 140 artar .

NEDEN DİJİTAL PAZARLAMA STRATEJİSİ OLARAK VİDEO PAZARLAMA KULLANILMALIDIR?

Dönüşüm oranlarını iyileştirme yeteneği ile video pazarlama, çevrimiçi pazarlama stratejisi haline geliyor. Aynı zamanda, her ikisi de video kullanmaktan fayda sağlayan e-posta pazarlamasına ve içerik pazarlamasına mükemmel bir ektir.

Şirketinizin stratejisinde başka neden video pazarlama kullanmalısınız?

 • Kullanıcıların yaklaşık yüzde 90’ı satın alma kararları vermek için videoya güveniyor

İçerik pazarlaması gibi videolarınız da kullanıcılar tarafından yapılan satın alma işlemlerini etkileyebilir. Örneğin bir nasıl yapılır videosu, kullanıcıları ürününüzün işlerine veya yaşam tarzlarına en uygun olduğuna ikna edebilir. Şirketiniz etkileyici pazarlamaya yatırım yapıyorsa, bir etkileyicinin videosu da kullanıcıları sizi seçmeye ikna edebilir.

 • Video içeren sayfaların arama sonuçlarının ilk sayfasında çıkma olasılığı 53 kat daha fazladır

Arama sonuçlarında en üst sıralarda yer almak çok önemlidir, bu nedenle sayfalarınızın optimizasyonunu iyileştirmek önemlidir. İçeriğinizi tamamlayacak videolarla, rekabetçi anahtar kelimeler için daha iyi bir sıralama kazanabilirsiniz, bu da işletmeniz için daha değerli trafik ve olası satışlarla sonuçlanabilir.

İşletmeniz için bir video pazarlama kampanyası oluşturmaya hazır mısınız?

Dijital pazarlama stratejilerinin 4 faydası

Dijital pazarlama stratejileriyle, işletmeniz aşağıdakileri içerebilecek hedeflerine ulaşabilir ve aşabilir:

1. Web sitesi trafiğini artırma

Tüm dijital pazarlama stratejilerinde ana hedeflerden biri, bir şirketin web sitesine gelen trafiği artırmaktır.

İnsanlar bir web sitesini ziyaret ettiğinde, orada bulunmalarının bir nedeni vardır. Ürünleriniz hakkında bilgi arıyorlar, ekibinizle nasıl iletişim kuracaklarını arıyorlar veya blogunuzdaki son bir gönderiyi okuyorlar, tesadüfen web sitenizde kalmıyorlar.

İçerik pazarlaması, SEO veya e-posta pazarlaması yoluyla şirketinizin sitesine ne kadar çok ziyaretçi çekerseniz, potansiyel müşterileri sunduğunuz şeyler hakkında bilgilendirmek için o kadar fazla fırsatınız olur. Sonuç? Daha fazla potansiyel müşteri, dönüşüm ve satış.

2. Vitrin trafiğini artırmak

İşletmeniz fiziksel bir vitrin işletiyorsa, ana hedeflerinizden biri büyük olasılıkla müşterileri bulunduğunuz yere getirmektir. Yerel SEO gibi çevrimiçi pazarlama stratejileri, bu hedefe ulaşmanıza ve daha fazla yaya trafiği çekmenize yardımcı olabilir – bu listede yer almayan, coğrafi sınırlama reklamcılığı gibi bazı stratejiler bile yardımcı olabilir.

Dijital pazarlamanın yerel bir fiziksel mağaza için ideal olmadığını düşünseniz de, şirketinizi tanıtmak ve büyütmek için güçlü bir stratejidir. Kullanıcılar, kendilerine yakın işletmeleri bulmak için aramaya güvenirler, bu nedenle yerel aramaların yüzde 80’i dönüşüm sağlar.

3. Marka bilinirliğini artırmak

Dijital pazarlamayı kullandığınızda, arama sonuçları, e-posta gelen kutuları, sosyal medya platformları veya başka bir satış noktası aracılığıyla markanızı daha fazla potansiyel müşterinin önüne çıkarırsınız. Sonuç olarak, daha fazla insan markanızdan haberdar olur.

Markanızı, ürünlerinizi ve sizi rakiplerinizden ayıran özellikleri öğrenecekler. Ardından, sunduğunuz ürün veya hizmetlere ihtiyaç duyduklarında markanızı hatırlamaları ve satın almaları daha olasıdır.

4. Geliri ve dönüşümleri artırma

Herhangi bir pazarlama stratejisinin en büyük ve en önemli amacı geliri artırmaktır. Hedef kitlenizin web sitenize ve mağazanıza gelen trafiğini iyileştirmenin yanı sıra önde gelen dijital pazarlama ajansı ile ortaklık yaparak şirketinizin satışlarını artırabilirsiniz.

Kişiselleştirilmiş ve sonuç odaklı stratejilerimizle şirketinizin kârlılığı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabiliriz. Bu nedenle, mağazanıza yapılan ziyaretler veya ürün satın alma işlemleri gibi gerçek sonuçlar elde etmeye odaklanıyoruz – ayrıca bu nedenle müşterilerimiz için 1 milyar dolardan fazla satış gerçekleştirdik.

Dijital pazarlama stratejilerini kullanmaya başlamaya hazır mısınız?

Dijital pazarlama, yeni müşterilere ulaşmanın ve iş hedeflerinize ulaşmanın en iyi yollarından biridir. Ayrıca, benzersiz hedeflerinize ulaşmak için videodan e-postaya ve sosyal medyaya kadar çeşitli stratejiler sunar. Satışları, geliri, bilinirliği veya sadakati artırmak istiyorsanız, yol dijital pazarlamadır.

Ancak dijital pazarlama stratejilerinizin başarısı, bunların geliştirilmesine ve uygulanmasına bağlıdır. Bu nedenle işletmeler , özel, sonuç odaklı İnternet pazarlama stratejileri sağlayan tam hizmetli bir dijital strateji ajansı olan Media Petra ile ortaklık kurar .

Leave a Reply