Açık Pzt - Cuma 10:00-18:00
info@mediapetra.com İletişim 0549 486 56 04
Açık Pzt - Cuma 10:00-18:00
info@mediapetra.com İletişim 0549 486 56 04

Google Ads’de TBM Maliyetlerini Düşürmek için 6 İnanılmaz Yol

Google Ads’de TBM Maliyetlerini Düşürmek : Google Ads, büyük ölçüde TBM (tıklama başına maliyet) maliyetlerinin nasıl düşürüleceği konusunda bir merak uyandırır.

Bir tıklama için daha az ödeme yapabiliyorsanız, dönüşüm başına maliyetiniz de daha az olur, değil mi?

Cevap Evet.

Peki, TBM maliyetlerinizi düşürmeye nasıl başlarsınız? Basitçe teklifinizi düşürmek muhtemelen işe yaramaz (en azından başlangıçta), bu yüzden cüzdanınızı sağlıklı tutarken rekabet gücünüzü artırmak için hangi stratejik adımları atabilirsiniz ?

Google Ads'de TBM Maliyetlerini Düşürmek

Anahtar Kelimeler

Şimdi, herhangi bir sektörde olduğu gibi, belirli anahtar kelimelerden elde edilen potansiyel kâr, kesinlikle bu anahtar kelimelerin ortalama TBM’lerini yansıtıyor.

Sektörünüz belirli bir anahtar kelimenin arkasındaki niyet nedeniyle 50.000 TL kazanıyorsa, TBM’nizin 1 TL aralığına düşmesini beklemeyin. Bu olmayacak, çünkü Google.com’un ilk sayfasında bile olmayacaksınız . Reklam sıralamasının Teklif x Kalite Puanı olduğunu unutmayın.

Ancak bu, rakibinizden daha düşük bir TBM’ye sahip olamayacağınız, ondan daha üst sıralarda yer alamayacağınız ve bankaya giderken daha çok gülemeyeceğiniz anlamına gelmez.

TBM Maliyetlerini Düşürmenin 6 İnanılmaz Yolu

İşte hem Bing Ads hem de Google Ads yönetiminde TBM maliyetlerini düşürmenin 6 inanılmaz (ve basit) yolu.

1) Alaka düzeyi

Bunu duymaktan sıkılmış olmalısın, değil mi? Olmamalısın. En iyi  PPC ajansı kampanyaları dünyada son derece granüler olanlardır. Yani, reklam grubu başına yalnızca bir anahtar kelimeye sahiptirler (evet, bir tane. Ancak farklı eşleme türlerine sahip olmanıza izin verilir), bu anahtar kelimeyle son derece alakalı reklamlar bulunur. Daha sonra, o anahtar kelime ve bu reklamlar için belirli açılış sayfalarına sahip olurlar . Dolayısıyla reklamdaki mesaj, açılış sayfasındaki mesajla tutarlıdır.

“Bir dakika bekle! Bu kulağa çok iş gibi geliyor!”

Elbette, ama benim size tavsiyem küçük başlamanız ve sonuçları kendiniz görmenizdir. En popüler anahtar kelimenizi alın ve bu tarifi uygulayın. Ve işe yararsa, devam edin ve diğer anahtar kelimeler için kopyalayın.

BONUS İPUCU: Google tarayıcılarının/örümceklerinin metni tarayabilmesi ve anahtar kelimeleriniz, reklamlarınız ve açılış sayfanız arasındaki alakayı görebilmesi için açılış sayfanızdaki metnin “vurgulanabilir” olduğundan emin olun.

Tıklama başına ödeme reklamcılığı , büyük ölçüde TBM (tıklama başına maliyet) maliyetlerinin nasıl düşürüleceği konusunda bir hayranlık uyandırır.

Bir tıklama için daha az ödeme yapabiliyorsanız, dönüşüm başına maliyetiniz de daha az olur, değil mi?

Cevap Evet.

Peki, TBM maliyetlerinizi düşürmeye nasıl başlarsınız? Basitçe teklifinizi düşürmek muhtemelen işe yaramaz (en azından başlangıçta), bu yüzden cüzdanınızı sağlıklı tutarken rekabet gücünüzü artırmak için hangi stratejik adımları atabilirsiniz ?

Her Şey Hakkında Benjaminler Anahtar Kelimeler, Bebek

Şimdi, herhangi bir sektörde olduğu gibi, belirli anahtar kelimelerden elde edilen potansiyel kâr, kesinlikle bu anahtar kelimelerin ortalama TBM’lerini yansıtıyor.

Sektörünüz belirli bir anahtar kelimenin arkasındaki niyet nedeniyle 5.000 ABD Doları kazanıyorsa, TBM’nizin 1 ABD Doları aralığına düşmesini beklemeyin. Bu olmayacak, çünkü Google.com’un ilk sayfasında bile olmayacaksınız . Reklam sıralamasının Teklif x Kalite Puanı olduğunu unutmayın.

Ancak bu, rakibinizden daha düşük bir TBM’ye sahip olamayacağınız, ondan daha üst sıralarda yer alamayacağınız ve bankaya giderken daha çok gülemeyeceğiniz anlamına gelmez .
 

TBM Maliyetlerini Düşürmenin 6 İnanılmaz Yolu

İşte hem Bing Ads hem de Google Ads yönetiminde TBM maliyetlerini düşürmenin 6 inanılmaz (ve basit) yolu .
 

1) alaka düzeyi

Bunu duymaktan sıkılmış olmalısın, değil mi? Olmamalısın. En iyi  PPC ajansı kampanyaları  dünyada son derece granüler olanlardır. Yani, reklam grubu başına yalnızca bir anahtar kelimeye sahiptirler (evet, bir tane. Ancak farklı eşleme türlerine sahip olmanıza izin verilir), bu anahtar kelimeyle son derece alakalı reklamlar bulunur. Daha sonra, o anahtar kelime ve bu reklamlar için belirli açılış sayfalarına sahip olurlar . Dolayısıyla reklamdaki mesaj, açılış sayfasındaki mesajla tutarlıdır.

“Bir dakika bekle! Bu kulağa çok iş gibi geliyor Johnathan!”

Elbette, harika bir blog yazısı okuyucusu, ama benim size tavsiyem küçük başlamanız ve sonuçları kendiniz görmenizdir. En popüler anahtar kelimenizi alın ve bu tarifi uygulayın. Ve işe yararsa, devam edin ve diğer anahtar kelimeler için kopyalayın.

BONUS İPUCU: Google tarayıcılarının/örümceklerinin metni tarayabilmesi ve anahtar kelimeleriniz, reklamlarınız ve açılış sayfanız arasındaki alakayı görebilmesi için açılış sayfanızdaki metnin “vurgulanabilir” olduğundan emin olun .
 

2) Kalite Puanı

Ah evet! Kalite puanını unutamayız. 1.numarayı izlediyseniz ve uyguladıysanız, daha yüksek kalite puanının alaka düzeyinin (şanslı) bir yan etkisi olduğunu bilmek sizi mutlu edecektir.

Bir anahtar kelimeniz için yüksek düzeyde hedeflenmiş reklamlar oluşturmaya başladığınızda, tıklama oranı (TO) eninde sonunda yükselir ve TO yükseldiğinde kalite puanları yükselir ve kalite puanları yükseldiğinde, reklam sıralaması yükselir ve daha düşük TBM bir gerçeklik haline gelebilir.

Hop wooop! Ama henüz işimiz bitmedi.

3) Tıklama Oranı

Google Ads Reklamlarında sevdiğim şeylerden biri hızdır. Çabalarımızın sonuçlarını çok hızlı bir şekilde görüyoruz ve ardından hangi yöne gideceğimizi belirleyebiliyoruz.


Bu nedenle, kazanan reklamlarınızla rekabet etmek için sık sık yeni reklamlar oluşturmanız çok önemlidir. Bununla ne demek istiyorum? Kazanan bir reklamla %6’lık bir TO’ya razı olmayın, onu iyileştirmeye çalışın.

Kalite puanınız 10/10 olsa bile, kullanmak için daha iyi kelimeler, uygulamak için daha iyi harekete geçirici mesajlar ve bir ziyaretçiye daha faydalı faydalar var. Hepsini test edin!

4) Tekliflerinizi Düşürün

Yani kalite puanlarınızın yükseldiğini ve reklam sıralamalarınızın da yükseldiğini görüyorsunuz. Ancak bazen Google, daha önce yaptığınız TBM’yi size ödetmeye karar verir.

Nedenmiş? Pekala, diyelim ki, sizden aşağıdaki reklamdan yalnızca 30 kuruş daha fazla ücret alması gereken otomatik sisteme tam olarak güvenmiyorum (aranızdaki tüm ölçümlerin aynı olduğu kabul edilirse).

1- 3. adımları başarıyla tamamladığınızda, TBM tekliflerinizi küçük düşüşlerle düşürmeye başlayabilirsiniz. Ve bunu yaptığınızda, ortalama pozisyonunuza dikkat edin ve düşüş olmadığına emin olun. Diğer her şeyi aynı tutarken TBM’lerinizin ne kadar düşebileceğine şaşıracaksınız.

Artık bu anahtar kelimeler için yüksek reklam sıralamanızı ve daha düşük bir TBM’yi koruyabilmelisiniz! Yaşasın!

BONUS İPUCU: Daha düşük TBM’lerle feda etmek istemediğiniz bir şey hacimdir. Hacminiz %50 düştüğünde neden TBM’lerde %30 tasarruf sağlayasınız?

Ayrıca, TBM’leri düşürebiliyorsanız, yatırım getirinizin de düşmediğinden emin olun.

5) Negatif Anahtar Kelimeler

İnsanların genellikle ihmal ettiği bir şey, arama sorgusu raporlarıdır. Bu rapora baktığınızda, reklamlarınızın gösterildiği tüm anahtar kelimeleri görebilirsiniz.

Ve birkaç Google temsilcisi tarafından sürekli olarak negatif anahtar kelimelerin eklenmesinin sistemin kendini geliştirmesine ve ayrıca hesabınızın genel sağlığını iyileştirmesine izin verdiği söylendiAyrıca kampanyalarınızın ve reklam gruplarınızın alaka düzeyini daraltarak sizi 1 numaralı ipucuna geri götürür.

Üstelik, ödemek istemediğiniz anahtar kelimeler için ödeme yapmayı bırakacaksınız!

6) Konum, Cihaz ve Reklam Zamanlaması

Herhangi bir deneyimli pazarlamacı, teklif vermenin yalnızca anahtar kelimelerden daha fazlası olduğunu bilir.

Teklif ayarlamaları için TBM’lerinizi düşürmenize yardımcı olabilecek diğer alanları düşünebilirsiniz.

Şu soruları sormayı deneyin:

  • Yer – Yer hedeflememdeki hangi alanlar, nispeten iyi bir EBM ile en fazla dönüşümü sağlıyor? Hangi konumlar kötü performansa neden olur?
  • Cihaz – Hangi cihaz, bilgisayar, tablet veya mobil cihaz iyi ve kötü sonuçlar doğurur?
  • Reklam Planlaması – Günün hangi saati daha yüksek dönüşüm sağlar?

Bu soruları sorarken, TBM’lerin azaltılıp artırılabileceği düşük performans ve yüksek performans alanları olduğunu göreceksiniz. Yüksek performansın olduğu durumlarda teklifleri artırarak, reklamınız daha görünür hale gelebilir ve böylece dönüşüm oranlarının artmasını umarız.

Özet

Özetle, TBM’nizi düşürmek, çoğu zaman, boşa harcanan reklam harcamalarını ve tıklamaları ortadan kaldırmak için kitlenizi küçültmekle, her şeyden daha fazla ilişkilidir.

Hedef kitlenize ilişkin anlayışınız ne kadar rafine olursa ve reklam mesajlarınızı doğrudan ideal müşterinize/müşterinize ne kadar iyi aktarabilirseniz, tıklama oranlarınız maliyetleri artırmadan o kadar yüksek olur ve TBM’leriniz düşmeye devam eder.

Leave a Reply