Açık Pzt - Cuma 10:00-18:00
info@mediapetra.com İletişim 0549 486 56 04
Açık Pzt - Cuma 10:00-18:00
info@mediapetra.com İletişim 0549 486 56 04

Google AdWords Ajansı Nedir?

Google AdWords Ajansı nedir buna gelmeden önce Google Adwords nedir bunu iyi anlamamız gerekmektedir. Çoğu işletme sahibine, Google’da reklam yayınlama fikri hem heyecan verici hem de ürkütücü gelir. Sonuçta, doğru yaparsanız, AdWords işletmenizi büyütür. Ama yanlış yaparsanız, binlerce lira harcayabilir ama karşılığını alamayabilirsiniz .

Ancak ne vaatler ne de Google AdWords’ün getirdiği sorunlar bu pazarlama platformunun ne olduğunu veya nasıl çalıştığını tam olarak açıklamıyor. Bu gönderide, AdWords’te ne kadar para kazanabileceğiniz veya kaybedebileceğiniz hakkında konuşmayacağız. Bunun yerine, temel bilgilere geri döneceğiz ve platformun ne olduğunu, size nasıl fayda sağlayabileceğini ve nasıl başlayabileceğinizi açıklayacağız.

Google Adwords nedir?

Google Adwords, tıklama başına ödeme (PPC) reklam platformudur . Facebook gibi diğer PPC platformlarından farklı olarak, AdWords aslında reklamverenlere insanlara ulaşmak için iki temel yol sunar: 1) Google Arama Ağı aracılığıyla ve 2) Google Görüntülü Reklam Ağı aracılığıyla.

Bu yaklaşımlar işlevsel ve çok farklıdır, her iki reklam methodu alakalı kitlelere gösterim için teklif veren bir PPC teklif verme sistemini kullanır.

Google Arama Ağı, reklamlarınızı, seçtiğiniz anahtar kelimeleri aktif olarak arayan kullanıcılara göstermenize olanak tanır. Bir peyzaj işletmeniz varsa, bir kullanıcı “İstanbul’da Peyzajcı” yazdığında reklamınızın görünmesini sağlamak için teklif verirsiniz.  

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu “metin reklamlar” dijital satış hunisinin araştırma ve satın alma aşamalarında olan kullanıcıları yakalamak için mükemmel bir fırsattır. Metin reklamlar, site URL’sinin yanında küçük bir “Reklam” etiketi ile işaretlenir.

Google Görüntülü Reklam Ağı farklı şekilde çalışır. İnternette aktif olarak ürün veya hizmet arayan kullanıcılara reklam göstermek yerine, hedefinizin bulunacağını düşündüğünüz web sitelerine “görüntülü reklamlar” veya “banner reklamlar” yerleştirilir.

google adwords - görüntülü reklam örneği

Satmak zorunda olduğunuz şeyi aktif olarak aramadıklarından, insanların genellikle banner reklamları tıklama olasılığı daha düşüktür. Bununla birlikte, bazen insanlar ne istediklerini görene kadar bilmezler, bu nedenle görüntülü reklamlar, şirketinizi asla kendi başlarına bulamayan potansiyel müşterilerin karşısına çıkmanıza yardımcı olabilir.

Görüntülü reklamlar, sitenizi daha önce ziyaret etmiş kişilere tekrar geri gelmelerini umarak reklamlar gösterdiğiniz yeniden pazarlama kampanyalarında da işe yarar. Buna yeniden pazarlama(re-marketing) denir.

Google AdWords’ü Denemeli miyim?

Bu günlerde, aralarından seçim yapabileceğiniz bir sürü PPC platformu var. Facebook ve Instagram Reklamları platformuna , Twitter Reklamlarına, Pinterest reklam tanıtım Pinlerine sahipsiniz … liste uzayıp gidiyor. Aslında, Google AdWords tek arama motoru reklam platformu bile değildir; Bing Ads ve Yahoo Search Ads ve Yandex Direct Ads’de seçeneklerdir!

Ancak, tüm rekabete rağmen, Google AdWords hala hedef kitlenize ulaşmanın en iyi yollarından biridir.

Facebook Reklamları ve diğer PPC platformları kesinlikle son derece iyi verim sağlayabilirler. Bununla birlikte, sizinki gibi ürünler, markalar ve içerik arayan müşterilere ulaşabilmek (çoğu sosyal medya PPC platformunda bir seçenek değildir) küçümsenmemesi gereken istisnai (ve karlı) bir fırsattır. Rakibinizden önce size kolay satışları yakalama şansı verebilir.

Google AdWords Kampanyası Nasıl Oluşturulur

Google AdWords kampanyaları yayınlamak istediğinize karar verdikten sonra, dalıp onları oluşturmaya başlamanız gerekir. Başlayabilmeniz için AdWords sitesine gitmek için burayı tıklayın . Yalnızca birkaç dakika süren bir hesap oluşturmanız istenecektir.

Hesabınız çalışır duruma geldiğinde, kampanyalar oluşturabilirsiniz.

Yapacağınız ilk şey, ne tür bir kampanya oluşturmak istediğinize karar vermektir. Arama ağı reklamları, görüntülü reklam ağı, alışveriş reklamları (ürününüzü arayanlara gösterecek), video reklamlar (YouTube’da ve çevrimiçi sitelerde gösterilecek) ve evrensel uygulama arasından seçim yapabilirsiniz. Bu eğitim için geleneksel bir arama ağı reklamı oluşturacağız.

Google Adwords kampanyaları nasıl yürütülür

Ardından, hangi belirli hedefi optimize etmek istediğinizi seçin: web sitesi trafiği, olası satışlar veya satışlar.

Bunu yaptığınızda, bu hedeflere nasıl ulaşmayı planladığınızı seçeceksiniz – bu telefon aramaları, uygulama indirmeleri veya site ziyaretleri yoluyla mı olacak? İstediğiniz kadarını seçebilir, ardından müşterilerin ziyaret etmesini istediğiniz site, telefon numarası veya uygulamanın ayrıntılarını ekleyebilirsiniz.

Google Adwords Ajansı

Bir sonraki ekranda, kampanyanıza bir ad vereceksiniz. Ayrıca görüntülü reklamları etkinleştirmek isteyip istemediğinizi de seçebilirsiniz.

Google Adwords nedir

Ardından, yer hedeflemenizi ekleyin. Bu, eklentinizi yalnızca belirli konumlardaki kişilere veya belirli konumlardaki kişiler dışında herkese gösterir. Ülkeleri, eyaletleri, şehirleri ve posta kodlarını seçebilirsiniz. Bundan hemen sonra, reklamınızın hangi dilde yazılacağını belirleyin.

Google Adwords Ajansı

Bir sonraki bölümde, teklif stratejinizi seçebilirsiniz. Manuel TBM, size tam kontrol sağlayan tek seçenektir, ancak Google’ın diğer akıllı teklif stratejileri yeni başlayanlar için iyi olabilir.

Google Adwords nasıl kurulur

Bunun altında kampanyalarınızın günlük bütçesini, dağıtım yöntemini ve başlangıç ​​ve bitiş tarihlerini belirleyin. Yayınlama yönteminiz, reklam harcamanızın nasıl dağıtılacağını belirler.

“Standart”ı seçerseniz, reklam harcamanız gün boyunca eşit olarak dağıtılır. “ Hızlandırılmış ” seçeneğini seçerseniz , Google bütçenizi en kısa sürede tamamlayacaktır.

Google Adwords kampanya oluşturma

Bunun altına, izleyicilere daha fazla bilgi sağlamak için AdWords uzantıları ekleyebilirsiniz (özellikle metin reklamınızın boyutunu artırabileceğinden her zaman iyi bir fikirdir).

Bir sonraki bölümde, anahtar kelimelerinizi seçeceksiniz. Benzer anahtar kelimeleri tek bir reklam grubunda gruplayın, ancak farklı ürün ve hizmetleri sergilemek için birden çok reklam grubu oluşturun.

Google Adwords Ajansı

Son olarak, reklamınızı oluşturun. Daha önce seçtiğiniz herhangi bir reklam uzantısına ek olarak iki başlık ve bir açıklama girebilirsiniz.

Google Adwords kampanyaları oluşturma

Bundan sonra, reklamınızı incelemeye gönderin. Resmi olarak bitirdiniz! Tek yapmanız gereken, reklamınızı başladıktan sonra izlemek.

Google Adwords Ajansı

Google AdWords Pahalı Değil mi?

Evet, özellikle rekabetin yüksek olduğu bir sektördeyseniz, Google AdWords biraz pahalı olabilir. Bununla birlikte, iyi tasarlanmış, optimize edilmiş bir AdWords kampanyası yatırıma değer!

Buradaki anahtar, “iyi tasarlanmış, optimize edilmiş bir AdWords kampanyası” oluşturmaktır. AdWords kampanyalarınız iyi hedeflenmişse, doğru şekilde optimize edilmişse ve uygun bir TBM teklifine sahipse, hedef kitlenizdeki duyarlı nişlere odaklanmış reklamlar gösterebileceksiniz ve pozitif bir dönüşüm garantisine yakınsınız demektir.

Ancak kampanyalar uygun şekilde optimize edilmemiş veya hedeflenmemişse, asla dönüşüm sağlamayan tıklamalara çok fazla harcama yapabilirsiniz. Çoğu işletmenin yanlış yaptığı yer burasıdır; özellikle doğru insanları hedefleyen ve çeken kampanyalar oluşturmak için zaman ayırmazlar.

Gerçekte ne kadar harcadığınız, teklif verme sistemindeki aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok faktöre bağlı olacaktır:

  • Seçtiğiniz belirli anahtar kelimeler
  • Sektörde ne kadar rekabet var (yılın en yoğun zamanları maliyette büyük artışlara neden olabilir)
  • Aslında ne teklif ediyorsun

Tüm bunlarla birlikte, bir AdWords reklamına yapılan her tıklama için ödeme yaparken, AdWords’e harcadığınız her türk lirası için 50-100₺ veya daha fazla kazanıyorsanız, bu oldukça iyi bir yatırımdır.

Çözüm: Media Petra Google Adwords Ajansı

Google AdWords, hem zaman hem de para açısından büyük bir yatırım olabilir, ancak iyi bir yatırımdır. Arama ağı, reklamlarınızın sizinki gibi markaları arayan kullanıcıların aramalarında iyi sıralanmasını sağlayabilir ve görüntülü reklam ağı, yeniden etkileşim veya keşif kampanyaları için kullanılabilir. Sistem karmaşık olabilse de, onu kullanmaktan kazanılacak çok şey vardır ve en küçük pazarlama bütçelerinde bile düşük TBM’lerle kârlı kampanyalar yürütmek tamamen mümkündür .

İşletmeniz için Google AdWords kampanyalarına başlarken yardıma mı ihtiyacınız var? Bize bir mesaj gönderin ve sizin için neler yapabileceğimizi görün.

Leave a Reply