Açık Pzt - Cuma 10:00-18:00
info@mediapetra.com İletişim 0549 486 56 04
Açık Pzt - Cuma 10:00-18:00
info@mediapetra.com İletişim 0549 486 56 04

Growth Hacking Nedir?

Growth Hacking Nedir? Growth hacking (“büyüme pazarlaması” olarak da bilinir), aktif bir kullanıcı tabanını büyütmeye ve korumaya, ürün satmaya ve görünürlük kazanmaya yardımcı olmak için kaynak kullanımı ve uygun maliyetli dijital pazarlama taktiklerinin kullanılmasıdır. Bilgisayar korsanlığını, bilgisayarınızı ve hayatınızı mahvedebilecek kötü kod parçaları yerine, hayatınızı kolaylaştıran küçük kısayollar olarak düşünün.

Growth hacking en yaygın olarak yeni kurulan şirketler ve küçük işletmelerle, yani yedekte büyük miktarda parası olmayan ancak hızlı sonuçlara ihtiyaç duyan kuruluşlarla ilişkilendirilir. Ancak, aktif bir kullanıcı tabanının büyümesini ve elde tutulmasını sürdürmek isteyen herhangi bir çevrimiçi işletmeye uygulanabilen ölçeklenebilir bir kavramdır.

Growth Hacking Nedir?

Growth Hacking ve Geleneksel Pazarlama Arasındaki Fark

Birçok insan, growth hacking ve pazarlamayı tek ve aynı şey olarak düşünür. Ancak, ince ama önemli farklılıklar vardır.

Growth hacking, nihai amacının müşteri kazanmak veya daha fazla insanı belirli bir ürün veya hizmeti kullanmaya teşvik etmek olması bakımından pazarlamaya benzer. Bununla birlikte, başlangıç ​​topluluğu içindeki kökenleri nedeniyle, büyük işletmelerin erişebildiği büyük bütçeler harcamayı içermeyen taktiklere büyük ölçüde güveniyor.

Tipik olarak, büyüme korsanlığı, küçük bir bütçeyle otomatik pazarlamayı elde etmek için pazarlama, optimizasyon ve gelişimsel bilgi birikimini birleştirir. Örneğin, otomatikleştirilmiş bildirim e-postaları, basit kayıt formları veya kaydolmaya yönelik ana sayfalar veya yeni müşteriler için işe alım sürecini kolaylaştırma gibi opsiyonlar.

Growth Hacker Nedir?

Mesleği büyüme korsanlığı olan biri ‘growth hacker’ olarak bilinir. Bu terim ilk olarak, GrowthHackers.com’un kurucusu ve şu anki CEO’su Sean Ellis tarafından, diğer birçok pozisyonun yanı sıra Dropbox.com’da büyüme başkanı olan Sean Ellis tarafından yapıldı.

Bir de 2010 blog post Ellis yazdı:

“Bir büyüme korsanı, gerçek kuzeyi büyüme olan bir kişidir. Yaptıkları her şey, ölçeklenebilir büyüme üzerindeki potansiyel etkisiyle incelenir…”

“Etkili bir büyüme korsanının aynı zamanda fikirlere (kendilerine ve şirketteki diğerlerine) öncelik verme, fikirleri test etme ve hangi test edilmiş büyüme faktörlerini tutacağını ve hangilerini keseceğini bilecek kadar analitik olması için bir büyüme korsanlığı sürecini takip etmesi için disiplinli olması gerekir. Bu süreç ne kadar hızlı tekrarlanırsa, işi büyütmek için ölçeklenebilir, tekrarlanabilir yollar bulma olasılıkları o kadar yüksek olur.”

Yalnızca Ellis’in alıntısından, büyüme korsanlığı, A/B testi ve optimizasyon arasındaki içsel bağlantıyı görmek mümkündür. Veriler, büyüme korsanlığının kalbinde yer alır ve neyin etkili olduğunu ve neyin olmadığını belirlemek için saldırılar test edilmelidir.

Growth hacking’in faydaları

  • Kanıtlanabilir Yatırım Getirisi her kararı bildirmek için verileri kullanarak ve bir saldırının performansını doğru bir şekilde izleyerek, hangi büyüme korsanlığı stratejilerinizin umduğunuz gibi performans gösterdiğini ve hangilerinin olmadığını kolayca görebilirsiniz. Müşteri kazanımı vaat edenlerle sebat edin, yapmayanları atın.
  • Düşük maliyet – Doğası gereği, büyüme korsanlığı, sahip olduğunuz kaynakları mümkün olduğunca ekonomik bir şekilde kullanmak için tasarlanmıştır. Bu, önemli anahtar kelimeler için arama motorlarında üst sıralarda yer almak için açılış sayfalarının SEO’nun en iyi uygulamalarından yararlanmasını sağlamak gibi taktikleri kullanmak anlamına gelir. Ayrıca vaka çalışmaları gibi etkili içerikler yazmak ve ardından önemli sosyal medya kanallarında geniş çapta paylaşmak harika bir taktiktir. Kapsamlı ve yinelemeli A/B testi, kullanıcı verilerini hızla toplamak için de güçlü olabilir. Bu altın külçeye ulaşmadan önce test süreci oldukça uzun olsa da, büyüme korsanlığı, içerik pazarlaması veya reklamcılık gibi diğer metodolojilerin yaptığı geleneksel maliyetlere sahip değildir.
  • Düşük kaynaklar – Büyüme hack’leri genellikle ürün veya mühendislik ekibindeki tek bir kişi tarafından geliştirilir ve uygulanır ve yürütmek için tüm bir pazarlama ekibini gerektirmez.

Growth hacking eleştirileri

Son yıllarda, büyüme korsanlığı uygulaması, bazıları tarafından derinlemesine bir pazarlama stratejisi geliştirmek yerine hızlı saldırılara ve kısayollara odaklandığı için eleştirildi. Diğerleri, büyüme korsanlığının sadece yeni ve süslü bir isim verilen geleneksel pazarlama olduğunu savundu.

Bu ve diğer eleştiriler nedeniyle, bazı büyüme uzmanları, kendilerini “hack” teriminin olumsuz çağrışımlarından uzaklaştırmak için kendilerini “büyüme pazarlamacıları” olarak adlandırmaya başladılar.

“Growth Hacking” terimi yanıltıcıdır, ancak büyüme ekipleri ve profesyoneller daha sık olarak web sitenizin dönüşüm hunisinin verilerini derinlemesine anlamaya odaklandığından ve ardından sorunlu alanların nerede olduğunu belirlemeye ve genel durumu iyileştirmek için her adımı optimize etmeye çalıştıklarından, “Growth Hacking” terimi aldatıcıdır.

Sıklıkla tartışılan büyük patlamalar olsa da, çoğu aşağıda belirtildiği gibi, daha çok büyüme, kullanıcıları derinlemesine anlamak ve tüm temas noktalarında onlar için en sorunsuz deneyimi nasıl oluşturacaklarını yinelemekle ilgilidir.

Son olarak, başarılı bir büyüme stratejisi, ürün-pazar uyumu gerektirir. Ürün pazarı öncesi uyumlu bir ürünü büyütmeye ve optimize etmeye çalışmak, arabayı atın önüne koyar.

Growth hacking örnekleri

İşte en iyi teknoloji şirketleri için muazzam sonuçlar elde etmede başarılı olan iyi bilinen büyüme hacklerine bazı örnekler:

  • Hotmail – Kullanıcıların imzalarına otomatik olarak eklenen kayıt sayfasına bir bağlantı içeren ‘Hotmail’den ücretsiz e-postanızı alın’
  • LinkedIn – Mevcut bağlantılar için tek tıkla onaylar
  • YouTube – Yerleştirme kodları sağlayarak insanların YouTube videolarını kendi sitelerinde paylaşmalarını mümkün olduğunca kolaylaştırmak
  • Twitter – Otomatik bildirim e-postaları
  • DropBox – Yeni kullanıcılar elde etmek için teşvik edilen ‘arkadaşına öner’ taktiği
  • Airbnb – Craigslist’teki tüm yeni listeleri ücretsiz olarak çapraz yayınlayın

Neyin işe yaradığını test etmek ve neyin işe yaramadığını atmak, bu başarılı büyüme tüyolarının ve çok daha fazlasının merkezinde yer alır. Yalnızca tutarlı bir hipotez oluşturma, test etme ve iyileştirme süreciyle bir işletmenin büyümesini sağlayan hack’ler keşfedilebilir.

Media Petra Performans Ajansı olarak ”büyüme pazarlaması” alanında ihtiyacınız olan hizmeti en doğru maliyet ve süreçle tüm müşterilerine sunar. Alanında uzman Growth Hacker ekibimiz sizin için gerekli analizleri ve A/B Testlerini sağlayacaktır.

Detaylı Bilgi için iletişime geçin

Leave a Reply