Açık Pzt - Cuma 10:00-18:00
info@mediapetra.com İletişim 0549 486 56 04
Açık Pzt - Cuma 10:00-18:00
info@mediapetra.com İletişim 0549 486 56 04

İçerik Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılmalıdır.

İçerik Pazarlama: Şirketler onlarca yıldır geleneksel pazarlama stratejilerine güvenirken, bazıları hala içerik pazarlama nedir ve gerçekte ne olduğunu merak ediyor. Ve neden şimdi ihtiyacım var?

İçerik pazarlaması, tüm teknik, eğilim ve olasılık katmanlarını soyduğunuzda bir iş fırsatıdır.

Çünkü büyümek için kullanabilecekleri bir araçtır. İşletmeler zorlu bir iş ortamında büyüme elde etmek için mücadele ederken, pazarlama bütçeleri için en iyi seçim olarak içerik pazarlamasına daha fazla ilgi ve bütçe kaydığını görüyoruz.

Hızlı Çıkarımlar:

  • İçerik pazarlaması, yeni müşterilere ulaşmak ve onları dönüştürmek için bir fırsattır.
  • İçerik pazarlaması, daha geleneksel pazarlama taktiklerine göre ölçülebilir sonuçlar ve yatırım getirisi sağlar.
  • İçerik pazarlaması, marka güvenini artıran ilişkiler kurmanıza olanak tanır.
  • İçerik pazarlaması, bir organizasyonu müşterilerde yankı uyandıran marka hikayeleri anlatmaya odaklar.

İçerik Pazarlama Gerçekten Nedir?

İçerik pazarlaması, kitlelerin tüketmek istediği içeriği tutarlı bir şekilde yayınlama sürecidir . Daha çok yayıncı gibi davranan ve sahip olduğunuz bir hedefte (web siteniz) ziyaretçileri çeken içerik oluşturan markaları içerir.

İçerik pazarlaması içerikle aynı şey değildir. Müşteri odaklıdır, önemli müşteri sorularını yanıtlar ve onların ihtiyaçlarını ve zorluklarını karşılar.

İçerik pazarlaması bir finansal varlık yaratır. İşletmelerin, müşterilerin kullandığı anahtar kelimeleri kullanarak ve bu soruları yanıtlamak için tükettikleri içeriği kendi web sitenizde oluşturarak hiç görmedikleri müşterilere ulaşmalarına, etkileşimde bulunmalarına ve dönüştürmelerine olanak tanır.

İçerik pazarlaması, marka olarak ürettiklerimiz ile hedef kitlemizin aradığı arasındaki farkı temsil eder . Ölçülebilir iş değerine yol açar.

İçerik pazarlamasını diğer pazarlama türlerinden farklı kılan şey, zaman içinde sağladığı yatırım getirisi ve iş değeridir.

İçerik pazarlaması, düşünce liderliğini paylaşmaya odaklandığı için herhangi bir işletmenin organik aramadaki varlığını artırmasını sağlar. SEO ve içerik anlayışlarını kritik bileşenler olarak kullanarak içerik pazarlaması, müşteri ihtiyaçlarıyla giderek daha fazla uyumlu hale geliyor.

Bununla birlikte, içerik pazarlamasının çalışması için iyi bir şekilde yürütülmesi gerekir. Buna bir içerik stratejisi geliştirme de dahildir .

içerik pazarlama

Başarılı içerik pazarlamacıları, kendilerini bir içerik takvimine göre ayarlarlar – verilere dayalı 12 aylık içerik fikirleri. Daha sonra bu plan düzenli olarak yürütülür ve optimize edilir.

Birçok şirket için içerik, yöneticilerden gelen taleplere göre rastgele yayınlanmaktadır. Bu rastgele içerik eylemleri, stratejik hedefleri desteklemez ve genellikle işi olumsuz etkiler.

İyi İçerik Pazarlama Ve Avantajı

Diğer yaklaşımlardan farklı olarak, içerik pazarlamasını modern pazarlama yöntemlerinin en iyisi olarak öne çıkaran özel bir şey var: Sürdürülebilirlik.

İyi yapıldığında – arkasında bir strateji ve her parçanın içindeki alaka düzeyi ile – katlanarak büyüme, marka bilinirliği ve güven oluşturma, potansiyel müşterileri kazanma ve potansiyel müşterileri ikna etme ve müşterilerinizi sevdirme, sadık bir marka savunucuları tabanı oluşturmaya yardımcı olma avantajı sunar.

İçerik pazarlama stratejinizi harekete geçirdiğinizde, işte bu olumlu kartopu etkisidir. Marka varlığınız büyür ve daha etkili olur. Gelecekteki içerikle pazarlama hedeflerinize ulaşmak daha kolay hale geliyor çünkü zaten bir temeliniz var – tümü hedef alıcılarınızda yankı uyandırmak için tasarlanmış geniş bir yazılı, görsel ve deneyimsel içerik kitaplığı.

Bu geleneksel pazarlamanın tam tersidir. Reklamcılık, günümüzün gelişmiş dijital reklamlarıyla bile aşırı maruz kalma yaratabilir. İzleyiciler, müşteri ilişkileri kurmaya çalıştığınız insanlara gerçek bir değer sunmayan marka tanıtımına doymuş hale gelir.

İçerik Rezonans Ediyor, Reklam Doyuyor

İçerik pazarlamanızda kritik bir faktör alaka düzeyidir. Müşterinizin zorlukları, acı noktaları ve ihtiyaçları nelerdir? Yazmanız gereken şey bu, markanız için reklam yapmak değil. İyi yazılmış, anlayışlı içerik, hedef kitlenizi içine çeker ve sizi bir düşünce lideri olarak hazırlar .

Aksine, reklamcılık, hatta dijital reklamlar, aşırı maruz kalmaya ve doygunluğa yol açar. Kitlenizle bir ilişki kurmaya çalışmadınız. Bunun yerine, gerçek kahramana, müşterinize yer olmayan bir yıldız olarak markanız hakkında yalnızca bir hikaye yakaladınız.

Özetlemek gerekirse, birkaç yıl önce söylediğim gibi, doğru içerik “bizi birçok pazarlama organizasyonunda hala devam eden ‘Spam kaynaklı ölüm’ hastalığının sancılarından kurtarabilecek bir araçtır.”

İçerik Pazarlama Ve İş Üzerindeki Etkisi

Öyleyse hala merak ediyor olabilirsiniz, neden içerik pazarlaması? Arada sırada bir blog atmak değil mi? İçerik pazarlamasının gerçek bir yatırım getirisi (yatırım getirisi) olduğunu nasıl anlarsınız ?

Doğası gereği varsayımsal görünen bir şeye yatırım yapma konusunda endişe duymanız normaldir. Ama istatistikler yalan söylemez. Bu etkileyici sayıları göz önünde bulundurun:

  • Web trafiği artışı: Blog yazan şirketler, olmayanlara göre ortalama olarak yüzde 434 daha fazla dizine eklenmiş sayfaya sahip. Daha fazla içerik, daha fazla trafiğe eşittir ve içerik pazarlamacıları, benzersiz site trafiğinde yıldan yıla 7,8 kat daha fazla büyüme gördü. (Kaynak: Aberdeen)
  • Daha düşük bütçe ancak daha büyük sonuçlar: İçerik pazarlaması, ücretli arama reklamcılığından üç kat daha fazla potansiyel müşteri sağlar. Ek olarak, içerik pazarlamasını yürütmek diğer kampanya türlerine kıyasla yüzde 62 daha az maliyetlidir. (Kaynak: Talep Metriği)
  • Daha yüksek dönüşüm oranları: İçerik pazarlaması kullanan markalar, 6 kat daha yüksek dönüşüm oranları bekleyebilir. (Kaynak: Aberdeen)
  • Markanızın doğru gözlere ulaşması için daha fazla şans: İnternet kullanıcılarının yüzde 47’si her gün blog okuyor. (Kaynak: Statista)
  • Alıcılar karar verme sürecinde içeriğe can atıyorlar: İşletme sahiplerinin ve yöneticilerin yüzde 80’i markalar hakkında reklamlar yerine makaleler aracılığıyla bilgi edinmeyi tercih ediyor. B2B alıcılarının yüzde 41’i satışlarla konuşmadan önce üç ila beş parça içerik tüketiyor. (Kaynak: Talep Oluşturma Raporu)
  • Düşünce liderliği: Yetki ve uzmanlığınızı işaret eden güvenilir bir içerik kitaplığı geliştirmek, karar vericileri çeker. Aslında, alıcıların yüzde 60’ı, düşünce liderliğinin onları daha önce hiç düşünmedikleri bir ürün veya hizmeti satın almaya ikna ettiğini söyledi. 

Rakamlar yalan söylemez. Bu, içerik pazarlamanıza ivme kazandırdığınızda bekleyebileceklerinizin kısa bir derlemesidir. Bu faydaları ve daha fazlasını gerçekleştirebilirsiniz. Bununla birlikte, içerik pazarlamanın işiniz için ne anlama geldiğini ve üretip dağıttığınız şeylerde nasıl kasıtlı davranacağınızı ayırt eden bir stratejiyle başlamalısınız.

Tüm sektörlerde büyük ve küçük markalardan çok sayıda mükemmel içerik pazarlama örneği var . Şimdi sizinle paylaşmak için harika bir örneğim var, mevcut ortam göz önüne alındığında daha da anlamlı.

En saygın sağlık markalarından biri olan Cleveland Clinic, “Hasta Herşeyden Önce Gelir” katma değeri etrafında bir kampanya başlattı. Amaç, “bakıcı” olarak adlandırdıkları 40.000 çalışanının tamamının bu değerle ilişki kurmasını ve her gün yaşamasını sağlamaktı.

Bunu yapmak için “Empati: Hasta Bakımıyla İnsan İlişkileri” adlı bir video oluşturdular. Güçlü video ilk önce dahili olarak kullanıldı, ancak daha sonra sosyal medyada ve Health Essentials adlı blogunda herkese açık olarak yayınlandı. Blog, her ay 6 milyon ziyaretçiyle önemli bir büyüme kaydetti!

İçerik Pazarlaması Ne Değildir?

İçerik pazarlamasını kullanırken içerik pazarlamanın ne olduğunu ve ne olmadığını anlamak önemlidir.

Bunu akılda tutarak, içerik pazarlaması yalnızca içerik parçaları değildir – rastgele bloglar, sosyal medya gönderileri, videolar, açılış sayfaları, e-postalar vb. yayınlamak ve bir başarı sağlamayı ummak.

İçerik Pazarlama Daha fazla “malzeme” değil

Pek çok markanın içerik konusunda yanlış yaptığı yerde, strateji kısmını alamamaları, işi nereye götürmesi gerektiği yönü ve içeriğin kim için olduğunu anlamadan içerik kampanyalarını serbest bırakmalarıdır.

Strateji olmadan, örneğin işletmeniz için içerikten çok bir tanıtım reklamına benzeyen bir tanıtım videosu elde edebilirsiniz. Bir tanıtım videosu, video prodüksiyonu ne kadar yüksek olursa olsun, alıcının yolculuğunun belirli bir aşamasında bir hedef kitlede yankı uyandırmak üzere tasarlanmış kullanışlı bir video içeriği parçası değildir ve bu, içeriğinizdeki diğer içerikle bağlantılıdır. strateji.

Blog, içerik pazarlama stratejisi oluşturmaz

Evet, içerik pazarlamasında blog yazmak büyük ölçüde önemlidir, ancak yalnızca bir bloga sahip olmak sizi içerik pazarlamacısı yapmaz.

Bu denklemin bir parçası, ancak tek yönü değil. İçerik pazarlaması bilgi sağlamakla ilgilidir ve bu birçok formatta ve kanalda gerçekleşebilir. Bu bilgilerin ana teması, amaçlanan hedef için faydalı olmasıdır.

Yalnızca şirket blogları yayıncılar gibi yapılandırıldığında – 3-5 ana tema ve tutarlı bir yayın takvimi ile – içerik pazarlamanızın ana dağıtım mekanizması olarak kabul edilebilirler.

İçerik, blog gönderilerinin çok ötesine geçer. Aynı zamanda dijital dünyanın çok ötesine geçiyor. İçerik bilgidir, ancak sayısız kanal (video, grafik, canlı etkinlikler, uygulamalar, sosyal medya gönderileri, e-postalar) aracılığıyla iletilebilir. Bu bilgileri içerik olarak farklı kılan, belirli bir hedef kitleye, belirli bir amaca yönelik tasarlanmış olmasıdır.

Ticari değildir

Birçok şirketin yaptığı hata, tek yapmaları gerekenin yönsüz içerik oluşturmak olduğunu düşünmeleridir. Buna karşılık, eski reklamcılık fikirlerine geri dönen şeyler geliştirmeye başlarlar.

Bir müşterinin hayatını nasıl kolaylaştırdığınızı anlatması gereken bir video, özelliklerle ilgili bir reklama dönüşüyor. Bu, kitlenizin ilgisini çekecek türden bir içerik değil.

İçerik Pazarlama Sosyal Medyada Yayınlamakla İlgili Değildir

Facebook, YouTube veya LinkedIn’in sahibi değilsiniz. Ve bu platformlar, içeriğinizi paylaşmada ve kullandıkları platformlarda düşünce liderliğinizi dağıtmada yardımcı olabilirken, sosyal paylaşım kendi başına içerik pazarlaması değildir.

Sosyal medyanın değeri, insanları web sitenize geri getirmekten gelir. Hangi içeriğin hangi kitleye gösterileceğine sosyal platformlar karar verir. Belirli insanları hedeflemeleri için onlara ödeme yapmadığınız sürece. Bu sadece reklam.

Sosyal medyayı içerik pazarlama stratejinizde dağıtım için etkili bir platform olarak düşünün.

İçerik Pazarlama Gösterim İçin Ödeme Olayı Değildir

İçerik pazarlaması ile web sitenizden sosyal medya profillerinize ve e-posta listenize kadar dağıtım kanallarının sahibi olursunuz.

Hikayenin nasıl gideceğini formüle eder ve hedeflediğiniz pazarlarla ilişkiler kurarsınız.

Öte yandan reklam, oyun için ödemedir. Nerede görüneceğini veya kimin göreceğini gerçekten kontrol edemezsiniz. Kiralanan alan için parayı üçüncü bir tarafa vermeniz yeterlidir.

İçerik Pazarlama Anlamsız değildir

Bunu düşün. Facebook reklamınız hangi sorunu çözüyor? Şirketinizin son AdWords kampanyası müşterileriniz için nasıl olumlu bir fark yarattı? İçeriğin bir sorunu çözmesi gerekiyor. Tüketicilerin ilgisini bu kadar çeken özgünlüğü sunan, müşterilerinize yardımcı olmak için bu gerçek niyettir. Bunu, alıcınıza değer sağlamaktan topluma değer sağlamaya kadar bir adım daha ileri götürün ve içerik pazarlamasının geleceğine – amaca yönelik markalara – adım attınız  .

Leave a Reply