Açık Pzt - Cuma 10:00-18:00
info@mediapetra.com İletişim 0549 486 56 04
Açık Pzt - Cuma 10:00-18:00
info@mediapetra.com İletişim 0549 486 56 04

Instagram Reklamları Nedir?

Instagram Reklamları Nelerdir?

Instagram reklamları nedir detaylı incelemeden önce bilmeniz gerekenler; Instagram şu anda 1000 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip. Bu etkileyici bir istatistik: aynı zamanda en çok kullanılan ikinci sosyal ağ (Facebook’tan sonra) ve son yıllarda en hızlı büyüyen ağ. Günümüzde Instagram’da reklamvermek çoğu şirket için mutlak bir zorunluluktur.

Instagram reklamları

Instagram istatistikleri:

 • Statista.com’a göre , yalnızca  Amerika Birleşik Devletleri’nde 107,2 milyondan fazla Instagram kullanıcısı var ; büyümesi beklenen bir sayı.
 • Şu ana kadar Instagram’da 40 milyardan fazla fotoğraf paylaşıldı.
 • 18-29 yaş arası internet kullanıcılarının yaklaşık %59’u Instagram , 30-49 yaş arası internet kullanıcılarının yaklaşık %33’ü Instagram kullanıyor.
 • Instagram şüphesiz yeni içerik keşfetmek için mükemmel bir yer haline geldi : makaleler, videolar, arkadaşların fotoğrafları, ünlülerin günlük yaşamları, marka gönderileri vb.
 • Instagram platformu, dönüşüm hunisinin her aşamasına özel kampanyalar yürütmemize olanak tanır.

Bu rakamlarla, hedef pazarınıza ulaşmak ve işletmenizin hedeflerini, satışlarını ve marka bilinirliğini artırmak için Instagram Reklamlarının dikkate alınması gereken bir güç olduğu açıktır.

Neden Instagram Reklamları?

Instagram Reklamları, şirketlerin Instagram’da resim ve görsel içerik yoluyla kendilerini tanıtmalarının bir yoludur. Bu kampanyaları oluşturmanın birçok farklı yolu vardır ve bunu önümüzdeki paragraflarda daha ayrıntılı olarak tartışacağız.

Instagram Reklamları kampanyası başlatmak, bir Facebook reklam hesabına sahip olmanızı gerektirir (eğer Facebook’u tanıtım amaçlı kullanıyorsanız, aynı girişi kullanabilirsiniz) veya “ Instagram for Business ” hesabı açabilirsiniz. Instagram Reklamları, Instagram Reklam Yöneticisi veya Facebook Power Editor aracılığıyla yönetilir.  

Ne Tür Instagram Reklamları Var ve Bunlar Nerede Gösteriliyor?

Instagram Reklamları sosyal medyada tanıtım amaçlı olsa da hepsi aynı şekilde çalışmıyor. Bu nedenle, bir kampanya başlatmadan önce temel kavramları sağlam bir şekilde anlamanız önemlidir. Hedef kitlenizin bir parçası olmak için seçtiğiniz kullanıcıların haber akışlarında Instagram Reklamları görünür. Bu gönderiler açıkça “Sponsorlu” olarak etiketlenecektir. Bir reklamın gösterilip gösterilmeyeceğine karar vermek için tekliflere ve kullanıcı alaka düzeyine göre bir seçim kriteri izlenir.

Buna ek olarak, emrinizde olan farklı Instagram Reklamları türlerine aşina olmak önemlidir. İşletmenizin hedeflerine bağlı olarak, bazı reklamların diğerlerinden daha yararlı veya alakalı olduğu ortaya çıkabilir:

 1. Görselli Reklamlar : Adından da anlaşılacağı gibi bu reklamlar fotoğraf unsuru da içeren reklamlardır. Instagram’ın görsel yönü çok önemlidir ve temiz platform arayüzü sayesinde herhangi bir görüntü çok daha çekici bir formata dönüştürülebilir.  
 2. Videolu reklamlar : Tam bir kullanıcı deneyimi sunmak istiyorsanız, video tabanlı Instagram Reklamları harika bir seçenektir. Parametrelerin geri kalanı aynı kalır, ancak adından da anlaşılacağı gibi, hedef pazara bir resim yerine bir video gösterilir.
 3. Sıralı Reklamlar : İhtiyacınız olan şey, hedef kitlenize bir dizi resim veya video göstermekse, bu tür Instagram Reklamı en iyi seçeneğinizdir.

Hedeflerinize Göre Instagram Reklam Türleri

Ne tür Instagram Reklamları olduğunu ve nerede gösterildiğini anladıktan sonra , kendi Instagram Reklamlarınızı oluşturmak için bir sonraki adımı atmaya başlayabilirsiniz. Sonraki adım, işletmenizin amaç ve hedeflerine dayalı olarak ne tür kampanyalar yayınlayabileceğinizi anlamakla ilgilidir:

 • Farkındalık: Bu tür kampanyalar marka bilinirliğine yöneliktir. Erişiminizi ve ayrıca kullanıcıların sizi “hatırlama” sıklığını daha da artırmayı düşünüyorsanız, bu tür kampanyaları kullanmanızı öneririz. Bu kampanya aynı zamanda yerel dağılım için de çok uygundur.
 • Dikkat: Web sitenize tıklama almayla ilgili hedeflere ulaşmak ve alıcının yolculuğunun değerlendirme aşamasında kendinizi değerli bir rakip olarak sunmak için bu tür kampanyaları öneriyoruz. Ayrıca hedef pazarınızdaki erişiminizi ve etkileşim oranınızı artırabilirsiniz.
 • Dönüşüm: Aradığınız şey Uygulama etkileşimi, içerik indirme, potansiyel müşteri edinme veya satış tahakkukuysa, bu kampanya şüphesiz en iyi seçenektir.

Instagram Reklam kampanyalarının türlerine ve mevcut farklı Reklam türlerine ek olarak Instagram Reklamlarınızı oluşturmadan önce işletme hedeflerinize ve en uygun platformlara sahip olmak çok önemlidir.

Instagram Reklamları ile markanızı nasıl ileriye taşırsınız?

Instagram Reklamlarının çalışma şeklini tam olarak kavradıktan sonra, bunları kendi yararınıza nasıl kullanabileceğinizi bilmek ve böylece işletmenizi ileriye taşımak faydalı olacaktır. Şimdi, Instagram Reklamlarını kullanmayı seçtiyseniz, şirketiniz için sağlayacağı avantajlardan bazılarını açıklayacağız:

 • Görsel etkinizi geliştirin: Haber akışlarında avantajlı bir konum yoluyla hedef kitlenizin dikkatini çekmek Instagram’da oldukça kolaydır – hatta yüksek kaliteli resim ve video içeren kampanyalar başlatırsanız daha da kolaydır.
 • Markalaşma: Instagram Reklamlarının ‘görsel’ öğesinin önemi nedeniyle, reklam kampanyaları, şirketinizin hedef kitlenizde genel marka bilinirliğine büyük ölçüde yardımcı olabilir.
 • Topluluk büyümesi: Instagram Reklamları, markanızın topluluğunu büyütmenize de yardımcı olabilir. Bu, yeni bir doğrudan iletişim hattını teşvik etmek anlamına gelir; bu da, satış sıklığını artırmanın yanı sıra hedef pazarınızdaki marka çağrışımını iyileştirebilir.
 • Kasıtlı pazarlama eylemleri: reklamlar ayrıca belirli pazarlama stratejilerini ilerletmek için bir araç haline gelebilir; bunları yeni ürünler tanıtmanın, ikincil bir hizmet sunmanın ve hatta müşterilerinizin ücretsiz ürün numunesi almalarına izin vermenin bir yolu olarak kullanabilirsiniz.
 • Yarışmalar/Hediyeler:  Herkes iyi bir yarışmayı sever. Bununla birlikte, yarışmalar ve eşantiyonlar, daha sonra bir e-posta pazarlama stratejisine dönüştürülebilecek potansiyel müşteriler elde etmek için mükemmeldir. Ek bir bonus olarak, yarışmalar ve eşantiyonlar da marka bilinirliğinizi artırmanıza yardımcı olur.

Dikkatli olun: Instagram Reklamları tek başına mucizeler yaratmaz değildir. Hesabınız için alakalı ve kaliteli içerik oluşturmazsanız (bir ton para yatırsanız bile) Instagram Reklamları size istediğiniz sonuçları vermez. Bu nedenle, yatırım ve kaliteli içerik arasındaki mutlu ortamı bulmak çok önemlidir.

Sizde paranızı en iyi şekilde kullanan instagram reklamları için bizimle iletişime geçin.

Leave a Reply