Açık Pzt - Cuma 10:00-18:00
info@mediapetra.com İletişim 0549 486 56 04
Açık Pzt - Cuma 10:00-18:00
info@mediapetra.com İletişim 0549 486 56 04

On Page SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

On Page SEO nedir?

On Page SEO, kontrol ettiğiniz ve web sitenize dahil ettiğiniz herhangi bir optimizasyon anlamına gelir. On Page optimizasyonlarla, Google, Bing ve diğer arama motorlarındaki arama sonuçlarında sıralamanızı veya görünürlüğünüzü iyileştirmek için web sitenizi kullanıcılar için daha kullanışlı ve değerli hale getirmeyi amaçlarsınız.

On Page SEO neden yapılır?

On Page SEO, daha yüksek arama sıralamalarına, sitenize gelen trafiğin artmasına ve daha fazla dönüşüme yol açar. 

Hangi On Page SEO sıralama faktörlerini optimize etmeliyim?

Birkaç farklı sıralama faktörleri vardır. Tüm bu faktörleri optimize etmek gerekir. Bu faktörlerin her birini optimize etmek için zaman ayırmak, arama sonuçlarındaki sıralamanızı iyileştirecek ve web sitenizi daha rekabetçi ve yenilmesi zor hale getirecektir. Media Petra İstanbul Dijital Pazarlama Ajansı ile çalışmak on page SEO dan en yüksek kazancı size sağlar.

Odaklanmanız gereken On Page optimizasyon faktörleri şunları içerir:

 • URL
 • Title
 • Meta Açıklaması
 • Başlık etiketleri
 • Alt etiketler
 • Anahtar kelimeler
 • İçerik
 • Hız
 • Dahili bağlantı
 • Görüntüler
 • Mobil uyumluluk

Bazı On Page SEO eylem öğelerinin örnekleri şunları içerir:

 • Başlık etiketlerinizi ve meta açıklamalarınızı optimize etme
 • Derinlemesine, kaliteli içerik yazma
 • Sitenizin gereksiz css kodlarını temizleme
 • Sitenizde gezinmeyi kolaylaştırma
 • Web sitenizi hızlandırmak

Bu on page SEO faktörlerinin her biri için on page optimizasyonun nasıl yapıldığını öğrenmek için okumaya devam edin!

On Page SEO nasıl optimize edilir

Artık on page SEO’nuzu hangi faktörlerin etkilediğini bildiğinize göre, bunları optimize etmeye başlayabilirsiniz. 

Unutmayın, sitenizi optimize etmek ve sonuçlarını görmek zaman alacaktır . Bununla birlikte, bu faktörler için en iyi uygulamaları takip etmek, algoritma güncellemelerine dayanabilecek bir web sitesi oluşturmanıza yardımcı olacaktır .

URL

URL nedir? URL’niz dijital ortamdaki adresinizdir.

Web sitenizin sayfalarının URL’leri, sayfa konusunun kısa açıklamalarını içermelidir.

Örneğin, Beşiktaş’ta köpek bakıcıları hakkında bir sayfanız varsa, bunun için iyi bir URL www.siteniz.com/besiktas-köpek-bakicilari olacaktır. Veya birden fazla konumunuz varsa şu biçimi kullanabilirsiniz: www.siteniz.com/bölgeler/besiktas/köpek-bakicilari

Anahtar kelimenizi uzun bir karışık sayı dizisi yerine URL’nize dahil etmek, sitenizde gezinmeyi kolaylaştırır ve insanlara sayfa konularınız hakkında daha iyi bir fikir verir. 

Örneğin, aşağıdaki URL’lerden hangisini ziyaret etmeyi tercih edersiniz? 

 • https://www.örnek.com/kategori/altkategori/anahtarkelime.html
 • https://www.örnek.com/125typu4f5ww56fifl6639j875fe.html

Sitenizin mimarisini iyileştirmek ve alakalı arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olmak için – yukarıdaki ilk örnekte olduğu gibi – temiz, düzenli URL’ler kullanın. 

başlık etiketi

Başlık etiketi nedir? Başlık etiketi sayfanızın başlığıdır, yalnızca arama sonuçlarında görünür.

Web sitenizi arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) gösterebilmek için Google’ın sayfanızın ne hakkında olduğunu bilmesi gerekir. Her sayfanın başlık etiketinde (<title>, </title>) belirli anahtar kelimeler kullanmak, arama motoru tarayıcılarının web sitenizi anlamasını kolaylaştırır .

Örneğin, “köpek gündüz bakımı beşiktaş” anahtar kelimesini hedefliyorsanız, şu başlık etiketini oluşturabilirsiniz: “Beşiktaş’ta En İyi Köpek Bakımı | Firma Adı.” En iyi sonuçlar için, Google’ın arama sonuçlarında kesmesini önlemek için başlık etiketinizi 55 karakterle sınırlayın ve başlangıçta hedeflenen anahtar kelimenizi kullanın.

Meta Açıklaması

Meta açıklama nedir? Sizin meta açıklaması sayfanızın özet ve SERPs görünür olduğu yerdir.

Bir meta açıklama, sayfa optimizasyonunuzu doğrudan etkilemez. Ancak, kullanıcıların sayfanız hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olan bir özelliktir. Google’ın meta açıklamanızda görünen kullanıcı arama terimlerini cesur hale getirmesi, meta açıklamanızı on page SEO için optimize etmenin başka bir nedenidir.

En iyi sonuçlar için temel ve ilgili anahtar kelimelerinizi meta açıklamanıza ekleyin. Örneğin Beşiktaş’taki günlük köpek bakımı sayfanız şu meta açıklamayı kullanabilir: “Beşiktaş’ta köpek bakıcılığı mı arıyorsunuz? Köpek bakımı ve daha fazlası için Örnek Firma’ya gelin!”

En iyi sonuçlar için meta açıklamanız 160 karaktere sadık kalmalıdır.

Alt Başlık etiketleri

Alt Başlık etiketi nedir? Başlık etiketleri, okunabilirliğini artırmak için içeriği H2’ler, H3’ler ve H4’lerle ayırır.

Başlık etiketleri söz konusu olduğunda, bunları arama motorları ve kullanıcılar için kullanmak istersiniz. İçeriğinizi parçalara ayırmak ve kullanıcılar için daha okunabilir ve gözden kaçabilir hale getirmek için başlık etiketlerini kullanın. Arama motorlarına sayfanız için daha fazla bağlam sağlamak için temel veya ilgili anahtar kelimelerinizi de ekleyebilirsiniz.

Örneğin, köpek bakımıyla ilgili bir gönderi aşağıdaki başlıkları kullanabilir:

 • Köpek bakımı neleri içerir?
 • Köpek kreş ücreti ne kadar?
 • En iyi köpek bakıcısı nasıl bulunur

Başlık etiketlerinizi yazarken, H1 etiketinizde temel anahtar kelimenizi hedeflemeyi unutmayın .

Alt etiketler

alt etiketi nedir? Alt etiketleri, resimler ve videolar gibi multimedya için daha fazla bilgi sağlar.Sayfa içi SEO için alt etiket örneği

Arama motorları multimedyayı göremezler, dolayısıyla onlara multimedyanın ne olduğunu söylemek için alt niteliklere güvenirler.

Örneğin, bir elmanın fotoğrafınız varsa, alt etiketiniz “kırmızı lezzetli elma” diyebilir. Bunun ötesinde, Google’ın multimedyanız hakkında daha iyi bir fikir edinebilmesi için görüntü dosyalarının kendilerine açıklayıcı adlar ekleyebilirsiniz.

Multimedya içeriğiniz için her zaman bir alt etiketi ekleyin. Google’ın yanı sıra, alt etiketleriniz içeriğinizi göremeyen veya içerikle etkileşime geçemeyen kullanıcılara da yardımcı olur. Alt etiketleri kullanmak, içeriğinizi sitenize göz atan herkes için erişilebilir hale getirir.

anahtar kelimeler

Anahtar kelimeler nelerdir? Anahtar kelimeler, değerli kullanıcı sorgularını hedeflemek için SEO’da kullanılan kelimeleri tanımlar.

Sitenizdeki her sayfa, sayfanın konusunu tartışan metin içeriği içermelidir.

“Bize Ulaşın” sayfası gibi genellikle optimize edilmemiş sayfalar bile işletmenizin çevrimiçi ortamda tanınmasına yardımcı olabilir. Sayfanızın gövde metni boyunca anahtar kelimeler kullanmak, Google’ın onu okumasına ve uygun şekilde sıralamasına yardımcı olur.

Sitenizdeki her sayfa için anahtar kelimeler araştırmalı ve derlemelisiniz. Keywordtool.io gibi anahtar kelime araştırma araçları , insanların ürünleriniz ve hizmetlerinizle ilgili araştırdığı anahtar kelimeleri anlamanıza yardımcı olabilir.

Hangi anahtar kelimelerin size en fazla değeri sunduğunu belirlemek için aylık arama hacmi ve rekabet gibi faydalı metriklere bakın.

Çoğu durumda, küçük şirketler uzun kuyruklu anahtar kelimelere veya üç ila dört kelimeden oluşan anahtar kelimelere odaklanacaktır .

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler genellikle daha düşük aylık arama hacimlerine sahiptir, ancak aynı zamanda daha düşük rekabete sahiptirler. Daha spesifik olduklarından, uzun kuyruklu anahtar kelimelerin arkasındaki arama amacını deşifre etmek genellikle daha kolaydır. 

Örneğin, birisi kısa kuyruklu “köpek maması” terimini ararsa, tam olarak ne bulmak istediğini belirlemek zordur. Belki küçük köpekler için en iyi köpek mamasını araştırıyorlardır ya da bir köpek maması tarifi denemek isteyebilirler. 

Öte yandan, biri uzun kuyruklu “yavru köpek maması satın al” ifadesini ararsa, tam olarak ne bulmak istediğini ve satın almaya hazır olduğunu bilirsiniz.

Yüksek performanslı SEO kampanyaları hem kısa hem de uzun kuyruklu anahtar kelimeler içerir ve hedeflemeyi seçtiğiniz terimler işinize ve hedeflerinize bağlı olacaktır. 

İçerik

içerik nedir? İçerik, kullanıcılara yanıtlar sunar ve arama motorlarına bağlam sağlar.

İçerik, sayfa optimizasyonu için kritik öneme sahiptir.

İçerikle, kullanıcılara sitenizi ziyaret etmeleri için bir neden verirsiniz.

İster bir blog gönderisini okumak ister bir ürün sayfasına göz atmak olsun, insanlar içeriğinize göz atıyor. İçeriğinizi optimize etmek, arama motorlarının içeriğinizi anlamasına ve sıralamasına yardımcı olabilir, bu da insanların web sitenizi bulmasına yol açabilir.

İçerik için on page SEO, aşağıdaki uygulamalar etrafında döner:

 • Anahtar kelimelerinizi başlıklarda ve paragraflarda kullanma
 • İçeriğinizi gözden geçirilebilir başlıklara ayırma
 • İçeriğinizi faydalı resimlerle tamamlama
 • İçeriğinizin doğru yazım ve dil bilgisi kullanmasını sağlama
 • İçeriğinizi güvenilir ve yetkili kılmak

Ayrıca,  arama motorlarının çevrimiçi olarak aktif olduğunuzu görmesi için sitenize düzenli olarak  yeni içerik sayfaları eklemelisiniz . Bunu,  yeni blog gönderileri ,  açılış sayfaları ve Google’a müşterileriniz için çok çalıştığınızı gösteren diğer stratejilerle yapabilirsiniz.

Yinelenen içeriği bulmak ve kaldırmak, SEO’nuzu da geliştirir.

Yinelenen içerik, web sitenizdeki birden çok sayfada bulunan benzer içerik bloklarını ifade eder ve iki nedenden dolayı istenmeyen bir durumdur:

 1. Google hangi sayfayı sıralayacağını bilmiyor: Çok sayıda site sayfası tam olarak aynı bilgileri içerdiğinde, arama motorları arama sonuçlarında hangi sayfanın sıralanacağını bilemez. 
 2. Yinelenen içerik, site ziyaretçilerinin kafasını karıştırır: Ziyaretçiler sitenizde yinelenen içerikle karşılaştığında, bu onların kafasını karıştırabilir ve bir sonraki adımı nasıl atacaklarını bilemeyebilirler. Yinelenen içerik, içerik dönüşüm huninize bir anahtar atar ve hedef kitlenizin harekete geçmesini engeller.

Yinelenen içerik, SEO için kötüdür, bu nedenle sitenizi düzenli olarak yinelenen içerik için kontrol ettiğinizden ve kaldırdığınızdan emin olun .

Sayfa hızı

Sayfa hızı nedir? Sayfa hızı , bir sayfadaki içeriğin ne kadar hızlı yüklendiğini ölçer.Sayfa içi SEO için sayfa hızı örneği

Balıklarından daha kısa bir dikkat süresiyle, yüklenmesi üç saniyeden uzun sürerse , kullanıcıların %50’si bir sayfayı terk eder. İnsanlar bilgi istiyor ve şimdi istiyorlar!

Google gibi arama motorları da bir sıralama faktörü olarak sayfa hızını kullanır. Site hızınızı ve sayfa hızınızı kontrol edebilirsiniz, böylece sayfa hızınızı optimize etmek istersiniz. Web sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlayın ve arama sonuçlarında daha üst sıralarda yerinizi alın.

Hızınızı kontrol etmek için PageSpeed ​​Insights’ı kullanın .

PageSpeed ​​Insights, sitenizi hızlandırmak için size özelleştirilmiş öneriler sunar. Ayrıca , resimleri sıkıştırma, gereksiz web sitesi kodunu ortadan kaldırma ve daha fazlası gibi sayfa hızı için bazı en iyi uygulamaları izleyebilirsiniz .

Dahili bağlantı

Dahili bağlantı nedir? Dahili bağlantı , web sitenizdeki sayfalara ve sayfalardan bağlantı vermeyi tanımlar.Sayfa içi SEO dahili bağlantı örneği

On Page SEO söz konusu olduğunda dahili bağlantı genellikle gözden kaçar. Ancak siteniz büyüdükçe dahili bir bağlantı süreci geliştirmek çok önemlidir. Bunun nedeni, dahili bağlantının tarayıcıların sitenizi keşfetmesine, yeni içerik keşfetmesine ve farklı sayfaların bağlamını anlamasına yardımcı olmasıdır.

Sayfalarınızda çok az dahili bağlantı olması veya hiç olmaması , kullanıcının sitenizde kendileri için değerli olan içeriğe erişme yeteneğini olumsuz etkiler. Ve erişemezlerse, bu doğrudan dönüşüm oranınızı etkiler.

On Page SEO’nuzu şu yollarla geliştirmek için dahili bağlantıları kullanın:

 • Yeni gönderilere alakalı, mevcut içeriğe bağlantılar ekleme 
 • Alakalı, mevcut içerikten yeni sayfalara bağlantılar ekleme

Her dahili bağlantı stratejisi farklıdır, ancak en iyi sonuçları elde etmek için her yeni sayfada en az iki veya üç bağlantı olduğundan emin olmalısınız. Sayfaları bulmakta zorlanıyorsanız, bir bağlantıyı zorlamayın. Bunun yerine, sütun içeriği oluşturmayı düşünün .

Screaming Frog gibi ücretsiz bir araçla dahili bağlantınızın durumunu kontrol edebilirsiniz .

Görüntüler

Resimler nedir? Görüntüler, insanların içeriği anlamasına ve gözden kaçırmasına yardımcı olan bir multimedya biçimidir.Sayfa içi SEO için resim örneği

Görseller , kullanıcılar kadar SEO için de önemlidir . Görsellerle içeriğinizi parçalayabilirsiniz. Karmaşık süreçler veya tanımlanması zor özellikler için olduğu gibi bağlam da sağlayabilirsiniz. Stok fotoğraflardan özel grafiklere ve ekran görüntülerine kadar içeriğinize görseller ekleyin.

Sitenize görsel eklerken görsellerinizi sıkıştırmayı unutmayın. Büyük boyutlu multimedya, sayfa hızınızı yavaşlatabilir ve bu da sıralamalarınızı etkileyebilir. Alternatif metin eklemeyi de unutmayın, çünkü bu ek ayrıntı web sitenizi daha erişilebilir hale getirir ve Google Görseller’deki sıralamalara yardımcı olabilir.

Videolar için çeviri yazılar ve resimler için alternatif metinler gibi kullanılabilirlik özelliklerini de eklediğinizden emin olun. Bunlar, hedef anahtar kelimelerinizi eklemek için harika bir yerdir ve bunları dahil etmek sitenizin Görsel uyumlu olmasına yardımcı olabilir .

Mobil uyumluluk

Mobil uyumluluk nedir? Mobil uyumluluk, sitenizin mobil cihazlarda kullanılabilirliğini tanımlar.

Sayfa içi SEO için mobil uyumlu örnek

İnternet trafiğinin %50’den fazlası mobil cihazlardan geldiği için mobil uyumlu bir web sitesi önemlidir . Akıllı telefon ve tablet kullanan kişiler sitenize erişemezse, arama sonuçlarındaki sıralamanız düşer.

Örneğin, Google gibi arama motorları, sıralama faktörü olarak mobil uyumluluğu veya yanıt verme özelliğini kullanır . Bu, siteniz mobil kullanıcılar için optimize edilmemişse, değerli olası satışları ve geliri kaçırdığınız anlamına gelir.

Mobil uyumluluk artık bir öneri değil. Özellikle anahtar kelimeleriniz için iyi bir sıralama elde etmek istiyorsanız bu bir gerekliliktir. Google, web sitenizi sıralarken mobil uyumluluğu dikkate alır. Düşük uyumluluk = düşük sıralama.

Mobil uyumluluk için on page optimizasyon, genellikle duyarlı bir site geliştirmeye odaklanır. Duyarlı bir web sitesi ile, web sitenizi güncellemeyi ve yeni içerik eklemeyi kolaylaştıran tek bir siteniz olur.

Kullanım Google’ın Mobil Uyumluluk Testi aracını sitenizin yanıt kontrol etmek!

On Page optimizasyonunuzu nasıl değerlendirirsiniz?

Artık on page SEO hakkında bilgi sahibi olduğunuza göre, sitenizin performansını değerlendirebilirsiniz. Sitenizi denetlemek için bir araç kullanın veya tercihinize bağlı olarak manuel ayrı sayfalar bakabilirsiniz. Manuel olarak bakmayı seçerseniz, bu kriterleri on page optimizasyon için temel olarak kullanabilirsiniz.

 • Her sayfa için anahtar kelimeler kullanıyor musunuz ? Bu anahtar kelimeler ziyaretçi sağlıyor mu? Olmadıysa, neden hala anahtar kelimeleri kullanıyorsunuz?
 • Sitenizdeki sayfaları birbirine mi bağlıyorsunuz? Bu, ziyaretçilerin yalnızca bir veya iki tıklamayla bir noktadan diğerine geçmesine yardımcı olmanın bir yolu olabilir mi?
 • Site hızlı yükleniyor mu? Yoksa bazı sayfaların yüklenmesi uzun mu sürüyor? Sorun yaşıyorsanız, sorunun nerede olduğunu öğrenin. Yavaş yüklenen bir web sitesi, ne insan ne de bot ziyaretçilerinin hoşlanmadığı bir şeydir!
 • Sitenizde yeni içerik var mı? Bir veya iki yıldan fazla mı oldu? Bir şey değişti mi yoksa hepsi hala alakalı mı?

Bir rakibin on page SEO’su nasıl kontrol edilir?

blogu oku

En güçlü rakiplerinizi bulmak için çok fazla düşünmek zorunda değilsiniz. Ne yazık ki, sektörünüzde se için çok çalışıyorlar ve tıpkı sizin gibi on page SEO kullandıklarından emin olabilirsiniz.

Neyi daha iyi yapabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız, web sitelerine göz atın ve ne yaptıklarına bir göz atın. Muhtemelen birkaç sırları olsa da, sadece birkaç sayfaya göz atarak tonlarca bilgi edinebilirsiniz.

Rekabetinizi kontrol etmek, kendi web sitenizde geliştirmeniz gereken alanları göstererek işinizi bir bütün olarak güçlendirebilir. on page SEO’nuzu daha eksiksiz geliştirmeye başlayın ve kendi sitenizin sayfa sıralamalarının önümüzdeki haftalarda ve aylarda yükselmeye başladığını göreceksiniz.

On page SEO ile Off page SEO arasındaki fark nedir?

On page SEO , çevrimiçi sıralamanızı yükseltmeye çalışırken muhtemelen karşılaşacağınız başka bir terim olan sayfa dışı SEO’dan farklıdır .

On page ve off page SEO arasındaki fark nedir?

 • On page SEO: Arama sıralamanızı yükseltmek için içeriğinizi optimize etmek ve gezinmenizi kolaylaştırmak gibi web sitenizde gerçekleştirilen işlemleri ifade eder.
 • Off Page SEO: Arama sıralamanızı yükseltmek için diğer saygın sitelerden geri bağlantılar kazanmak gibi web sitenizden yapılan işlemleri ifade eder.

Başarılı SEO, on page ve sayfa dışı SEO’nun sağlıklı bir kombinasyonunu gerektirir.

Profesyonel on page SEO yardımı alın

Media Petra İstanbul Dijital Pazarlama Ajansı, şirketlerin on page SEO ile büyümesine yardımcı olur. Bazı işletmelerin kendilerinin bunu uygulamak için zamanları olmadığını biliyoruz.

İşte biz burada devreye giriyoruz.

İşletmenizin büyümesine yardımcı olmak için ihtiyaç duyduğunuz arama sonuçlarının en üstünde görünmesini sağlamak, Seo ilk sayfa görüntülenmesi için tüm stratejileri ve en iyi uygulamaları biliyoruz. 

On Page SEO hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için bugün bize ulaşın !

Leave a Reply