Açık Pzt - Cuma 10:00-18:00
info@mediapetra.com İletişim 0549 486 56 04
Açık Pzt - Cuma 10:00-18:00
info@mediapetra.com İletişim 0549 486 56 04

Seo ilk sayfa için yapılması gerekenler.

Seo İlk Sayfa Nasıl Yapılır?

H Etiketlerini İyi Ayarlayın

Seo ilk sayfa çalışmaları yaparken Google H etiketlerinin kritik bir etkisi olmadığını söylemişti ancak yıllardır gözlemlediğimiz şey bu değil. H etiketleri sitenizin ne hakkında olduğunu anlatmaya yarayan etiketlerdir. Metin olarak geçene anahtar kelimeler ne kadadar önemli olsa da H etiketleri daha az kullanıldığı için bunlar daha önemli. Sıralama olarak H1 > ana kelimeniz, H2 > alt kelimeler, H3 > alt kelimelerin alt kelimeleri olarak ayarlanabilir.

Anahtar Kelime Yoğunluğuna Dikkat Edin

Anahtar kelime yoğunluğuyla ilgili kesin bir yüzde olmasa da %2-%3,5 anahtar kelime yoğunluğu yeterli oluyor. Ancak bu yoğunluğa ulaşmak için kullanıcıların sevmeyeceği içerikler yazmak ters tepecektir. Anahtar kelimeyle yazılan içerikler 5 sene önceki Google’a etki ediyordu. O zamandan bu zamana Google çok değişti.

Semantik İçeriğin Ne Olduğunu Anlayın

Google’ın yaptığı son algoritma güncellemeleri site içeriklerinin analiz edilme şeklini değiştirdi. Önceden doğru miktarda anahtar kelime kullanımı + backlink ile çok rahat ilk sıraya gelebiliyordunuz, şimdiyse bu değişti ve anlamsal içerik indeksi başladı. Google içeriklerinizi bir insan gibi okumaya çok yaklaştı. Hala manipüle edilebiliyor olsa da eski spam teknikleri şu an işlevsiz.

Yazılarınızda ilgili kelimeleri bulundurmak o kelimelerde de sıralama almanızı sağlayacaktır ve o kelimelerden gelen trafik ana kelimenizdeki sıralamanızı güçlendirecektir.

Yeni güncellemeyle birlikte Google “insanlar bunları da aradı” şeklinde konu başlıkları veriyor.

Açılış Hızınızı Optimize Edin

Bu soruları H etiketiyle başlıklar olarak kullanırsanız çok büyük faydası olacaktır, çünkü “SEO nedir?” kelimesinde sıralamada olmayan yazınızda olan bu başlıklardan bir tanesi burada yer alabilir.

Google kullanıcı deneyimine verdiği önemi geçen güncellemelerde sıkça gösterdi, site açılış hızı da bu kriterlerden biri. Pagespeed Insights sitesinden sitenizin hız skorunu, hataları ve çözümlerini görebilirsiniz.

Mobil Uyumluluk Meselesi

Sitenize gelen ziyaretçilerin teknoloji verilerini hiç incelediniz mi? Uzun bir süredir mobil cihazlar azınlık olmaktan çıktı ve şu an dominant olma yolunda ilerliyor. Arama motorları da algoritmalarını buna göre güncelliyor. Eğer her şeyi yapıp sıralamada neden gerilediğinizi bilmiyorsanız ilk kontrol etmeniz gereken şey sitenizin mobil uyumluluğudur. Şanslısınız ki Google bizlere Mobil Uyumluluk Testi diye bir şey sunuyor.

Mobil uyumluluk meselesinin ciddiyetini biraz daha anlamamız lazım. Optinmonster sitesinin yaptığı bir araştırmaya göre mobil trafik %6 oranında yükselmiş, tekil ziyaretçinin yaptığı oturum başına sayfa görüntülenmesi %12 oranında artmış ve mobil hemen çıkma oranı %9 oranında azalmış.

Alan Adı Yaşı, Otoritesi

Alan adı yaşı gerçekten SEO faktörleri adına önemli bir kriter. Google’ın uzun süre buralarda olan ve uzun süreler boyunca burada olacak sitelere karşı bir sempatisi olduğu doğru. Eğer 5 yıllık bir domain sahibiyseniz ve projenizde ciddiyseniz onu 10 yıl daha uzatmak sizin için çok faydalı olacaktır ancak olay sitenin aktif bir şekilde yayın yaptığı süre. Kısacası 5 yaşında ama son 1 yıldır kullanılan bir domainin yaşını 5 olarak düşünmek pek mantıklı değil.

seo ilk sayfa
Site İçi ve Site Dışı Linkler
Başka sitelere link vermek kötü gözükse de doğru yapıldığında iyi etkileri olan bir işlemdir. Eğer sizden yüksek otoriteli bir siteye link verirseniz, arama motoru robotlarına sayfayı tanıtırken kolaylık sağlamış olursunuz çünkü eğer SEO ile ilgili bir site uzun zamandır oradaysa Google o sitenin ne hakkında olduğunu çoktan kavramıştır. Siz de bu siteye referans olarak link verirseniz, Google’a şunu söylemiş olursunuz “bak sen bu siteyi 1 yıldır biliyorsun, kullanıcılar buraya hangi kelimelerle girdi haberin var, ben de bu siteyi sayfamda geçirdim, bu sitenin içeriği benim sitemdeki içerikle alakalı”.
Site içi linkleme, sayfa otoritelerini belirlerken çok önemli bir yere sahiptir. Örneğin anasayfanızdan alt sayfanıza vereceğiniz link, o sayfanızın anasayfanın değerine yaklaşmasını sağlayacaktır. Aldığınız backlinkler dolaylı olarak onlara da etki edecektir.
Sosyal Medyanın Önemi
Sosyal medya trafiği doğrudan SEO’ya etki etmese de sosyal medyanızın güçlü olması site otoritenizi etkileyecektir bu da sıralamalarınıza olumlu yönde etki eder. Fakat burada bot takipçi veya bot beğeniden bahsetmiyoruz. Etkileşimi yüksek bir sayfanın etkisinden bahsediyoruz. Bu etki bazen o kadar güçlü oluyor ki zorlu kelimelerde bile Facebook sayfaları sıralamaya girebiliyor.
Kullanıcıları yorum yapmaya teşvik edecek paylaşımlar yaparak istenilen etkileşimi yakalayabilirsiniz. SEO çalışmanızın sosyal medya kısmını bu şekilde halledebilirsiniz. İyi etkileşimli sayfalar size fayda sağlayacaktır.